Pozostałe

Jak zaaranżować ogród zimowy?

Ogród zimowy to miejsce relaksu, ale może służyć także do spotkań ze znajomymi, jako jadalnia, salon czy atelier. Wiele osób wie już, że chce wygospodarować miejsce na ogród zimowy, ale nie mają one pojęcia jak go urządzić. Dla tych wszystkich właśnie jest ten artykuł. Odpowie on na wiele pytań, zatem zapraszamy do lektury.

Ogrody zimowe w Warszawie jako miejsca relaksu 

Ogrody zimowe w Warszawie dają wiele możliwości aranżacyjnych. Pełnią także funkcję swoistej oazy, gdzie można wypić kawę, przeczytać ulubioną książkę lub po prostu po całym dniu pracy zdrzemnąć się w fotelu. Ogrody zimowe w Warszawie to także bufory klimatyczne i swego rodzaju azyle. To one poprawiają bilans cieplny całego budynku, ale także w zimowe popołudnia przypominają nieco o słonecznych miesiącach. Ogrody zimowe W Warszawie podnoszą zatem  samopoczucie i komfort życia. Ale, aby to wszystko mogło być spełnione, muszą być one urządzone ze smakiem. 

Ogrody zimowe w Warszawie – wybór miejsca

O ogrodach zimowych w Warszawie warto pomyśleć już na etapie budowy domu. Jeśli jednak tak się nie stanie i decyzja o ogrodzie zimowym zapadnie po postawieniu fundamentów, nie trzeba się przejmować. Każda ze stron świata, w której usytuowane będą ogrody zimowe w Warszawie ma swoje plusy i minusy. 

Strona południowa jest mocno nasłoneczniona, dlatego to idealne miejsce wzrostu roślin ciepłolubnych. Zimą takiego miejsca nie trzeba w ogóle ogrzewać, natomiast latem temperatury mogą być tam bardzo wysokie, dlatego warto pomyśleć o zacienianiu i wentylacji. 

Strona północna jest stroną dość chłodną, dlatego należy tak usytuowany ogród zimowy przeznaczyć na jadalnię, atelier lub gabinet. Zimą jednak pomieszczenie może być zbyt chłodne, dlatego warto postawić na dodatkowe ogrzewanie. 

Ogrody zimowe w Warszawie umiejscowione od wschodu są bardzo dobrym miejscem dla wzrostu roślin. Rano słońce mocno tam grzeje, natomiast koło południa pomieszczenie ogarnia miły cień. 

Bardzo podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o ogrody zimowe w Warszawie położone od strony zachodniej. Warto jednak dodać, że popołudniowe słońce mocniej grzeje, dlatego w tym czasie należy postarać się o lekkie zacienienie. 

Ogrody zimowe w Warszawie powinny być konstrukcjami, które stanowią całość wraz z budynkiem mieszkalnym. Postarajmy się zatem o to, by części stylistycznie do siebie pasowały i by nie zapanowała kakofonia. Należy zastanowić się nad formą, kształtem oraz dachem i materiałem, z którego ma być wykonany ogród zimowy. Warto przemyśleć także system ogrzewania i dobrze dobrać roślinność do małej architektury. 

Konstruując ogrody zimowe w Warszawie trzeba też pomyśleć o dachu. Powinien on być zbudowany z szyb odbijających promienie słoneczne. Im bardziej stromy dach, tym więcej ciepła w oranżerii. Ogród zimowy może być wykonany ze stali, aluminium lub drewna. Warto jednak dodać, że drewno należy systematycznie pielęgnować, natomiast aluminium jest trwałe i nie ulega korozji (może przetrwać nawet 100 lat). Z kolei stal jest bardzo ciężkim materiałem, który może znacznie obciążać konstrukcje ogrodów zimowych w Warszawie. 

Rośliny, meble i podłoga w ogrodach zimowych w Warszawie

Mikroklimat panujący w ogrodach zimowych w Warszawie nieco ogranicza wybór mebli do takich materiałów jak wiklina, marmur, stal, rattan. Pozostałe materiały mogą spłowieć lub wykruszyć się w panujących tam warunkach. 

Wybór roślinności warto pozostawić indywidualnym preferencjom. Jednak ogrody zimowe w Warszawie dają możliwości sadzenia roślin egzotycznych, które w naszej strefie klimatycznej nie czułyby się dobrze. Można postawić na jaśmin lekarski, figowiec Benjamina, różę chińską, begonię zimową, fiołek afrykański, cytrusy, rośliny owocujące, pnącza. Decydując się na daną roślinność, warto wziąć pod uwagę czas jaki można poświęcić na pielęgnację ogrodów zimowych w Warszawie. 

Jeśli chodzi o podłogę, nie poleca się żwiru, ale za to można położyć cegłę, drewno, płyty z naturalnego kamienia lub płytki klinkierowe.  

Sprawdź nas : https://www.bartmetaco.pl/

Similar Posts