Jak należy dbać o zęby

Artykul dodany: Marzec 5, 2016

zebyO tym, że zęby należy myć codziennie, wszyscy wiedzą, jednak nie zawsze stosują się do tego. Niestety pomimo edukacji pojawiającej się od najwcześniejszych lat u wielu osób pokutuje przekonanie, że o zęby nie trzeba dbać. Tymczasem prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne kontrole u stomatologa są ważne nie tylko ze względu na zdrowie zębów i dziąseł, lecz także ze względu na cały organizm. Głęboka próchnica oraz wszelkie stany zapalne mają bowiem wpływ na inne organy ciała.

Szczotkuj zęby codziennie

Idealnym rozwiązaniem byłoby mycie zębów po każdym posiłku, jednak nie zawsze jest taka możliwość. Należy więc myć zęby co najmniej dwa, trzy razy dziennie, zaś raz dziennie wyczyścić nicią dentystyczną przestrzenie międzyzębowe. W codziennej higienie zębów ważne jest stosowanie odpowiedniej szczoteczki. Wbrew pozorom lepiej sprawdza się miękka szczoteczka do zębów i prawidłowa technika szczotkowania niż twarda szczoteczka i intensywne szczotkowanie zębów, które może doprowadzić do urazów dziąseł. Szczoteczkę należy zmieniać regularnie, najlepiej raz w miesiącu, kiedy zauważymy, że jej włókna nie wracają do pierwotnego położenia. Warte polecenia są szczoteczki elektryczne, które wykonują dużo więcej ruchów na minutę niż w przypadku korzystania z tradycyjnych szczoteczek, jednak należy wiedzieć, że bardzo ważna jest odpowiednia technika szczotkowania zębów. Jeżeli nie wiesz, czy stosujesz prawidłową technikę szczotkowania zębów, wówczas poproś swojego stomatologa o instruktaż. Możesz także skorzystać z filmików, dostępnych w internecie, które pokazują prawidłową technikę szczotkowania zębów. Pasta do zębów także powinna być dopasowana do potrzeb naszych zębów, jej wybór najlepiej jest skonsultować z dentystą. Osoby o wrażliwych zębach powinny stosować pasty o niskim wskaźniku ścieralności, aby ich dodatkowo nie uszkadzać.

Kontroluj co pół roku

Naszego stomatologa powinniśmy odwiedzać przynajmniej dwa razy w roku, aby skontrolować, czy w naszych zębach nie rozwija się próchnica. Szybkie wyleczenie ubytków daje najlepsze efekty i nie pozwala na rozprzestrzenianie się chorobotwórczych bakterii. W czasie wizyty kontrolnej http://wojciechgalkowski.pl wykonać skaling i piaskowanie, które maja na celu usunięcie zalegającego kamienia nazębnego i wypolerowanie zębów, dzięki czemu kamień trudniej się będzie odkładał. Skaling to zabieg stomatologii estetycznej, który ma na ceu usunięcie złogów kamienia. Nie da się ich usunąć w czasie szczotkowania zębów,, ponieważ są twarde. Kamień nazębny to nie tylko problem estetyczny, ponieważ kamień może powodować choroby przyzębia i paradontozę.

Odpowiednia pielęgnacja zębów i regularne kontrole u stomatologa pozwolą nam przez długie lata cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Każdy zauważony problem dentystyczny powinien być w miarę możliwości szybko skonsultowany z dentystą, aby zastosować odpowiednie leczenie. Dzięki temu unikniemy pogłębiania się problemów, związanych z naszym uzębieniem. Zadbane zęby będą nam służyć przez wiele lat.

5.00 avg. rating (95% score) - 1 vote

Aby dodac komentarz musisz byc zalogowany Zaloguj sie