Zima to bardzo trudny czas dla naszej skóry. Na zewnątrz jest ona narażona na niskie temperatury i zimny wiatr, a w pomieszczeniach dokucza jej suche powietrze z kaloryferów. W związku z tym, by wyglądała dobrze, wymaga ona szczególnej pielęgnacji. A zatem jak dbać o skórę zimą?
Odpowiednie nawilżenie
Podstawowym warunkiem dobrej kondycji naszej skóry zimą jest jej odpowiednie nawilżenie. Konieczne jest więc stosowanie odpowiednich kremów nawilżających, dostosowanych do rodzaju cery. Innego nawilżenia wymaga skóra sucha, innego tłusta, a jeszcze innego skóra z problemami jak np. z podrażnionymi naczynkami. Każda z nich ma inne potrzeby, dlatego właściwe dobranie kremu do rodzaju skóry ma kluczowe znaczenie.
W tym miejscu chcemy rozprawić się z mitem na temat tego, że w zimie należy unikać kremów nawilżających zawierających wodę. Obiegowa opinia mówi, że zawartość wody w kremie powoduje jej zamarzanie na twarzy i negatywnie wpływa na kondycję skóry. Prawda jest jednak taka, że woda zawarta w kremach nawilżających wyparowuje z powierzchni skóry i po 10-15 minutach od nałożenia kremu można wyjść na zewnątrz bez żadnego ryzyka.
Ochrona przed zimnem
W zimie, oprócz odpowiedniego nawilżenia, warto zapewnić skórze odpowiednią warstwę ochronną. Dzięki niej mróz i zimny wiatr nie mają bezpośredniego dostępu do skóry i skutki ich działania nie są widoczne. Z tego powodu warto sięgnąć po specjalne kremy ochronne na zimę. Zawierają one zwykle tłuszcze naturalnego pochodzenia, takie jak masło karite, wosk pszczeli czy olejek jojoba.
Krem ochronny na zimę warto stosować co najmniej raz dziennie, rano, przed wyjściem z domu. Gdy jednak przewidujemy dłuższy pobyt na zewnątrz, to warto zabrać krem ze sobą i po kilku godzinach ponowić smarowanie. Dzięki temu warstwa ochronna zostanie odnowiona i nawet długie przebywanie na mrozie (np. jazda na nartach) nie spowodują problemów skórnych.
Ochrona przeciwsłoneczna
Na koniec warto dodać jeszcze kilka słów na temat ochrony przed promieniami słońca. Wiele osób traktuje konieczność używania filtrów przeciwsłonecznych jako integralny element wakacji, ale zupełnie zapomina o tym, że słońce świeci również zimą. Czasem nawet bardziej intensywnie niż latem przez to, że promienie słoneczne odpijają się do śniegu, co potęguje ich działanie. Wręcz przeciwnie, właściwa pielęgnacja skóry zimą wymaga również stosowania kremów z filtrem. A zatem, gdy sięgamy po krem ochronny na zimę, to sprawdźmy czy zawiera on również filtry UV.
Artykuł napisany przy udziale specjalistów z bioderma.pl.