Zdrowie

Infekcje jamy nosowej

Nasza jama nosowa każdego dnia jest narażona na różnorodne infekcje. Przed większością czynników chorobotwórczych nie jesteśmy w stanie się ustrzec, ale możemy skutecznie wspomóc organizm w walce z nimi.

Infekcje nosa zwykle przyczyniają się do ogólnego dyskomfortu, który uniemożliwia codzienne, aktywne funkcjonowanie. Nieustający katar, kichanie, uczucie suchego nosa i ból głowy czy zatok to objawy, które sygnalizują, że błona śluzowa naszego nosa została zainfekowana przez wirusy, bakterie lub grzyby.

Rodzaje infekcji nosa

Infekcje nosa najczęściej występują pod wpływem powszechnych czynników chorobotwórczych, takich jak wirusy, bakterie i grzyby.

  • Infekcje wirusowe

Infekcje wirusowe nosa spowodowane są najczęściej wirusami grypy, rhinowirusami, adenowirusami i koronawirusy. Przyczyniają się do powstawania nieżytu nosa z charakterystyczną wodnisto-śluzową wydzieliną. Przy infekcji wirusowej dodatkowo może pojawić się również ból głowy, ból mięśni, ogólne osłabienie organizmu.

  • Infekcje bakteryjne

Objawy infekcji bakteryjnych nosa są zwykle stosunkowo silne. Pojawia się przede wszystkim gęsta, lepka śluzowo-ropna wydzielina o specyficznym żółto-zielonym kolorze i przyjemnym zapachu. Bakterie w jamie nosowej mogą namnażać się po niedoleczonej infekcji wirusowej. Oprócz niedrożności nosa dochodzi niekiedy do zapalenia zatok czy uszu.

  • Infekcje grzybicze

Infekcje grzybicze nosa są stosunkowo rzadkie. W większości przypadków czynnikami chorobotwórczymi są drożdżaki Candida albicans oraz inne grzyby z tej grupy. Na tego rodzaju infekcje powinny uważać przede wszystkim osoby o osłabionym układzie odpornościowym oraz narażone na kontakt ze szkodliwymi czynnikami środowiskowymi (zanieczyszczenia, wilgotne pomieszczenia itp.).

Objawy infekcji nosa

Specyfika objawy uzależniona jest od rodzaju infekcji nosa. Najczęściej chorzy, których śluzówka nosa została zainfekowana, skarżą się na uporczywy katar. Do tego zwykle dochodzi ból głowy i zatok, niekiedy także ogólne osłabienie, a nawet stan podgorączkowy.

Bardzo ważne jest podjęcie stosownego leczenia już na etapie wystąpienia pierwszych objawów, związanych z katarem, uczuciem zatkanego nosa czy bólem głowy, ponieważ zaniechanie leczenia może prowadzić do poważniejszych schorzeń.

Leczenie infekcji nosa

Specjalistyczne leczenie infekcji nosa polega na zastosowaniu odpowiednich leków, których celem jest wyeliminowanie czynników chorobotwórczych – wirusów, bakterii lub grzybów. Bardzo ważne jest ogólne wzmocnienie organizmu, a także stosowanie preparatów, które nawilżą, odżywią i usprawnią funkcjonowanie błony śluzowej nosa. Warto sięgnąć na przykład po maści dostępne w aptekach bez recepty. Dowiedź się więcej o higienie nosa z strony http://www.rinozine.pl/

Similar Posts