Choroby

Gdzie wykonać dobrą protezę kończyny dolnej lub górnej?

Właściwie dobrana proteza dłoni, ramienia, stopy czy całej kończyny dolnej pozwala na powrót do sprawności. Aby cieszyć się z niej każdego dnia, warto wybrać dobry zakład ortopedyczny, w którym można otrzymać kompleksową obsługę.

Proteza idealnie dopasowana

Pacjent po wykonaniu zabiegu amputacji może korzystać z protezy – jest ona dofinansowywana przez NFZ lub można kupić ją samodzielnie, gdy poszukuje się nowocześniejszego modelu niż ten podlegający refundacji.

Do wyboru jest szeroka gama protez, które mogą być dopasowane do potrzeb pacjenta – protezy kosmetyczne, mechaniczne, a także nowoczesne protezy bioniczne, mioelektrycze czy hybrydowe.

Protezy wykonują zakłady ortopedyczne, które posiadają własne pracownie protez. To tam pacjent może otrzymać kompleksową pomoc.

Od przygotowań do założenia protezy

Dzięki właściwie dobranym produktom medycznym jak proteza noga czy ręka mogą znów odzyskać swoją sprawność.

Zakłady ortopedyczne zapewniają swoim pacjentom pełną obsługę. W początkowym etapie pacjent może zamówić protezę tymczasową, natomiast potem ostateczną – stałą. Jednak zanim dojdzie do wykonania protezy, konieczne jest właściwe przygotowanie. Niezależnie od tego, czy jest o proteza dłoni czy całej nogi, trzeba pamiętać o właściwej rehabilitacji kończyny.

Etapy protezowania:
– kompresja kikuta
– hartowanie kikuta
– ćwiczenia wzmacniające
– pobranie miar
– dopasowanie protezy
– opieka stała – naprawa protez, ich wymiana

W przejściu wszystkich tych etapów może pomóc dobry zakład ortopedyczny, w którym pacjent może otrzymać pełne wsparcie niezależnie od zakresu amputacji.

Pomoc w uzyskaniu dofinansowania

Warto wskazać, że w zakładach ortopedycznych prowadzących sprzedaż protez można również otrzymać dofinansowanie na ich zakup. NFZ refunduje protezy, dzięki czemu pacjent może zakupić potrzebne mu wyposażenie w niższej cenie. Zakład pomoże z uzyskaniu dofinansowania od Funduszu.

Refundacja NFZ przysługuje na wykonanie protezy tymczasowej, ostatecznej, a także na wymianę leja i usługi jak naprawa protez po ich uszkodzeniu.

Similar Posts