Choroby Zdrowie

Ergonomia pracy przy komputerze oraz jej wpływ na organizm człowieka

Coraz więcej osób spędza całe dnie w pracy przy komputerze. Pomimo iż nie jest to praca generująca ryzyko wypadku to nie da się zaprzeczyć iż negatywny wpływ spędzania ośmiu godzin przed ekranem monitora jest odczuwalny. Jak zatem dbać o nasze zdrowie pracując tak długo w biurze pozycji wymuszonej? Zapraszam do lektury!

Ergonomia stanowiska pracy

Istotną kwestią w kształtowaniu właściwych warunków pracy jest przestrzeganie zasad ergonomii. Należy zacząć od krzesła biurowego. Przepisy BHP narzucają na każdego pracodawcę obowiązek zapewnienia krzesła posiadającego wyprofilowane oparcie pleców, podłokietniki, regulację wysokości siedziska oraz 5-ramienną podporę z kółkami. Dodatkowym wyposażeniem, a zarazem bardzo przydatnym jest oparcie głowy, regulowane podłokietniki czy oddychająca, siatkowa tkanina. Zalecane jest aby monitor posiadał regulację wysokości tak, aby górna krawędź monitora znajdowała się na linii wzroku. Żelowa podkładka pod myszkę jest równie istotna, ponieważ pozwala utrzymać prostą linię przedramienia i nadgarstka co z kolei przeciwdziała schorzeniu zespołu cieśni nadgarstka. Podnóżek natomiast sprawia iż stopy są uniesione lekko do góry, a to wpływa na poprawę krążenia w kończynach dolnych.

Sposób siedzenia

Nawet najlepsze ergonomiczne krzesło nie zapobiegnie schorzeniom kręgosłupa jeżeli pracownik będzie przesiadywał cały dzień w pozycji półleżącej. Zatem ważne jest aby pracownik siedział na całym siedzisku, wyprostowany, a wyprofilowane oparcie krzesła sprawi, iż kręgosłup przybierze prawidłowy i naturalny kształt. Jednak w prawidłowej pozycji nie da się zbyt długo wysiedzieć. Dlatego niezastąpiony jest ruch w postaci zmiany pozycji. Wskazane jest aby pracownik tak organizował pracę by mógł odejść od biurka, przejść do innego działu, itp. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, a praca może być wykonywana wyłącznie z użyciem komputera przepisy BHP narzucają obowiązek przerw od pracy przy komputerze co najmniej 5 minut po każdej godzinie. Nadmienić należy iż nie są to przerwy socjalne, a przerwy na wykonywanie innych czynności z dala od komputera.

Ochrona wzroku

Wzrok człowieka przystosowany jest do obserwacji otoczenia, przyglądania się obiektom, które są daleko oraz blisko. Naturalnym kolorem jest kolor zielony. W biurze natomiast spędzamy 8 godzin wpatrując się w świecącą plastikową płytkę oddaloną 60 cm od naszego wzroku. Dlatego warto robić ćwiczenia związane z nawilżaniem gałki ocznej, ćwiczenia mięśni gałki ocznej oraz ćwiczenia akomadacji. Należy zamknąć oczy i masować gałki oczne co sprawia, iż mechanicznie nawilżamy nasze oczy. Ponadto należy co jakiś czas obserwować obiekty które są daleko oraz blisko.

Ruch i nawadnianie organizmu

Nic nie zastąpi ruchu. Nawet najdroższe, najbardziej ergonomiczne stanowisko pracy. Dlatego ruszajmy zawsze kiedy mamy ku temu okazję. Warto chodzić schodami zamiast jeździć windą lub też parkować samochód dalej o 100-200 metrów czy też podróżować komunikacją miejską z dalszego przystanku. Nie wolno zapominać o systematycznym popijaniu wody. Powoli, ale regularnie przez cały dzień nie mniej niż dwa litry. Nawodniony organizm lepiej transportuje tlen oraz składniki odżywcze oraz sprawniej odbiera produkty przemiany materii. Dzięki temu mamy więcej energii i jesteśmy zdrowsi.

Paweł Sereda

Główny Specjalista ds. BHP

SAFETY Service

Krakowskie Centrum BHP

Similar Posts