Pozostałe

Dobre drzwi antywłamaniowe – jak wybrać

Obecnie wejściowe drzwi antywłamaniowe powinny być standardem bez względu na to w jakiej okolicy znajduje się dom. Oczywiście ich zamontowanie ma sens tylko wtedy gdy okna tarasowe czy brama garażowa są równie dobrze zabezpieczone przed włamaniem. Drzwi takie muszą spełniać też inne funkcje, takie jak ochrona przed zimnem, hałasem a także być ozdobą budynku. Warto zastanowić się jakie cechy powinny one mieć.

Klasy antywłamaniowe drzwi

W Polsce, tak jak i w Unii Europejskiej obowiązują normy klasyfikacji stopnia bezpieczeństwa drzwi. Jest on określony symbolem RC, w skali od najmniejszego zabezpieczenia RC1 do najwyższego RC6. Dowodem na wysoką jakość ochrony przed włamaniem są udokumentowane certyfikaty, których symbol można znaleźć na etykiecie, a jeśli ich brakuje warto poprosić sprzedawcę o taką deklarację. Należy dodać, że badaniami wytrzymałości są poddane wszystkie elementy drzwi, takie jak zamki, zawiasy, przeszklenia, a także ościeżnica należąca do kompletnego zestawu.

W co powinny być wyposażone drzwi antywłamaniowe

Drzwi oznaczone klasą 1 i 2 mają słabe zabezpieczenia. W celu zapewnienia większego bezpieczeństwa warto wybrać takie z symbolem RC3 lub RC4. Skrzydło takie powinno być wzmocnione stalową ramą i płytą stalową. Najlepiej gdyby nie posiadało przeszklenia, a jeśli już to ze specjalnego, klejonego szkła.

Drzwi takie zawiesza się na trzech zawiasach, które mają dodatkową osłonę zapobiegającą ich przewiercenie. Kolejny wymóg to bolce, które są ruchome lub stałe, zabezpieczające przed wyważeniem skrzydła. Ich zewnętrzna powłoka może być wykonana z różnych materiałów, ale najpopularniejsze są drzwi stalowe, które mogą być pomalowane  na różne kolory, dzięki czemu łatwo dopasować je do każdej elewacji.

Zamki

Bardzo ważnym elementem drzwi antywłamaniowych są zamki. Powinno ich być co najmniej dwa. Jeden z nich, tak zwany centralny dodatkowo ma być przysłonięty stalową  osłonką utrudniającą przewiercenie. Ponadto ma uruchamiać kilka bolców, co najmniej cztery, które wsuwając się w otwory w ościeżnicy wzmacniają całe drzwi. Drugi zamek pomocniczy może być wyposażony w dwa dodatkowe bolce.  Obecnie stosuje się też wyposażenie elektroniczne, takie jak czytnik linii papilarnych, czy klawiaturę umożliwiającą wpisanie kodu.

Montaż drzwi

Dobre drzwi zabezpieczające przed włamaniem powinny być solidnie zamontowane. Najlepiej jeśli wykonają to doświadczeni fachowcy. Do metalowej ościeżnicy często  przyspawane są kotwy, które posłużą do  wmurowania albo wkręcenia w ścianę, co zapewni odpowiednią ochronę.

KingPlast – drzwi na każdą kieszeń.

Similar Posts