Dieta wątrobowa – zasady i polecane produkty

Artykul dodany: Maj 19, 2017

Dieta wątrobowa to dieta lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczu. Bardzo często stosowana jest ona wśród pacjentów które borykają się z problemami wątroby czy też z chorobami pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, albo zapaleniem trzustki. Dietę mogą stosować również osoby, które chcą nieco schudnąć. Niekiedy uznana jest ona za dietę leczniczą, ponieważ pomaga w leczeniu chorób trzustki, pęcherzyka i dróg żółciowych a także jelita grubego. Jej zadaniem jest ochrona chorego narządu, a także dostarczenie do organizmu wszelkich witamin, minerałów i składników odżywczych, jakich potrzebuje.

Jak objawia się niewydolność wątroby?

Warto wiedzieć, że niewydolność wątroby może objawiać się na wiele różnych sposobów. Diagnozy powinien dokonać lekarz a następnie ustalić z pacjentem adekwatną dla niego dietę. Najważniejsze jest to, że stosując tę dietę posiłki powinny być niewielkie i przyjmowane 5 – 7 razy w ciągu dnia. Nie zaleca się również jedzenia późnym wieczorem, ponieważ organizm w czasie snu potrzebuje adekwatnego wypoczynku. Jeżeli spożywamy warzywa oraz owoce muszą być one podane w postaci przecierów, czy też soków. Najlepiej również stosować pewne zalecenia kulinarne, co oznacza, że gotujemy potrawy na wodzie, parze, dusimy je i unikamy smażenia. Nie wolno w czasie gotowania i pieczenia mięsa używać tłuszczu, ponieważ działa on drażniąco na wątrobę.

Witaminy i minerały w diecie wątrobowej

Wśród osób które borykają się z problemem chorej wątroby może dojść również do niedoborów wapnia, cynku i selenu. Z tego też względu warto jeść dużą ilość warzyw bogatych w β-karoten oraz także tych produktów zawierających witaminy D, E i K. polecana jest również suplementacja witaminą C, ponieważ to właśnie ona wspiera w prawidłowym funkcjonowaniu nasz układ immunologiczny, a tym samym zwalcza stan zapalny. Musimy pamiętać, że w diecie wątrobowej unikać należy ostrych przypraw, alkoholu, mocnej herbaty, nasion strączkowych, smalcu, czy też słoniny. Warto także pić dużo wody niegazowanej.

5.00 avg. rating (95% score) - 1 vote

Aby dodac komentarz musisz byc zalogowany Zaloguj sie