Zdrowie

Czy płatki musli naprawdę są zdrowe?

Pewnie każdy z nas słyszał o tym, że płatki musli to świetne zdrowe śniadanie, ale czy każdy wie czym naprawdę jest musli i czy rzeczywiście jest dla nas takie dobre?

Kiedy płatki musli zostały po raz pierwszy opracowane to w ich skład wchodziło całe ziarno owsa, orzechy, suszone owoce i płatki pszenne. Aktualnie możemy znaleźć wiele wersji, takich jak np.: musli bezglutenowe, świeże musli (moczone przez noc w wodzie lub soku owocowym w celu zmiękczenia), prażone lub nieprażone musli, a także bardzo podobną odmianę, którą jest granola. W zależności od sposobu wytworzenia musli może być bardziej naturalne i zawierać mniej kalorii oraz cukru lub bardziej przetworzone z dodatkami takimi jak np. syrop glukozowo-fruktozowy.

Jakie są wartości odżywcze musli?

Płatki musli zawierają zazwyczaj mniej cukru i kalorii niż większość ogólnie dostępnych płatków śniadaniowych na półkach supermarketów. Są bogate w błonnik i pełnoziarniste, co pomaga regulować układ trawienny, dobrze wypełnia żołądek oraz pomaga kontrolować wagę. Płatki musli są, także silnym źródłem przeciwutleniaczy, a dodatek orzechów stanowi doskonałe źródło białka oraz kwasów tłuszczowych omega-3 (zwłaszcza orzechy włoskie). Dodatkowo mleko lub produkty mleczne, które zwykle towarzyszą musli, są źródłem wapnia oraz białka.

Co sprawia, że musli może być niezdrowe?

Wiele osób jest zszokowanych w momencie gdy odkrywają, że ich „zdrowe” śniadanie jest w rzeczywistości przepełnione dodatkowym cukrem i duża ilością kalorii. Głównie właśnie duża ilość dodatkowego cukru oraz fakt, że płatki musli zostały zrobione z oczyszczonej mąki powoduje, że nasze „zdrowe” śniadanie nie jest wcale takie zdrowe. Jeśli dodamy jeszcze do tego fakt, że w składzie niektórych płatków musli możemy znaleźć tłuszcze utwardzone, to możemy całkowicie zapomnieć o zdrowym aspekcie naszego śniadania.

Czego powinniśmy szukać w musli, aby móc uznać je za zdrowe?

  • płatki musli powinny z dodatkiem nieprażonych orzechów oraz wytworzone z nieoczyszczonego ziarna
  • powinniśmy wybierać odmiany musli zawierające jak najmniej dodatkowego cukru lub najlepiej całkowicie bez dodatku cukru
  • powinniśmy odrzucać musli, które ma w składzie olej palmowy lub innego typu tłuszcze utwardzone
  • zwracajmy, także uwagę na ilość i jakość dodanych owoców, najlepiej żeby nie były kandyzowane

Similar Posts