Ćwiczenia callanetics zyskały popularność w latach osiemdziesiątych. Natomiast forma tych ćwiczeń wymyślona została przez Callan Pickney w tej samej dekadzie. Pretekstem była świadomość mankamentów figury pomysłodawczyni. Chodziło między innymi o zmianę struktury mięśni, a nawet skorygowanie nóg, skorygowania postawy.
Już to założenie sugeruje, że te ćwiczenia będą miały w sobie elementy rozciągające mięśnie i kończyny. Nie są one natomiast dynamiczne – są zdecydowanie przeciwieństwem ćwiczeń obwodowych albo pilates. Callanetics opiera się na niewielkich, powolnych ruchach i trwania (co najmniej kilkusekundowego) w jednej postawie. Na przykład unosząc tułów podpierając się stopami i łokciami.
Mimo specyficznej powolności, dla początkujących callanetics może być fizycznie wyczerpujące. Zatem i w tym wypadku niezbędna będzie rozgrzewka.
Grupy ćwiczeń
Pomysłodawczyni, Callan Pickney, opracowała 30 ćwiczeń i podzieliła je na grupy, z czego pierwsza składa się z 6 ćwiczeń. Są to ćwiczenia rozgrzewające, przygotowujące mięśnie do bardziej intensywnego wysiłku. Przykładowym ćwiczeniem rozgrzewającym może być ćwiczenie tułowia, wykonując lekkie skłony w wąskim rozkroku. Istotne jest (również w rozkroku wąskim) rozgrzewające ćwiczenie szyi i karku.
Druga grupa składa się z 4 ćwiczeń, które mają wzmocnić mięśnie brzucha. Głownie są to ćwiczenia polegające na balansowaniu tułowiem podczas leżenia tyłem, przy zmianie ustawienia nóg.
Grupa trzecia to również cztery ćwiczenia, polegające między innymi na wspinaniu się na palcach obu nóg z wypinaniem do przodu miednicy. Dwa z tych ćwiczeń wykonuje się na jednej nodze.
Ćwiczenia grupy czwartej wykonuje się w siadzie i klęku rozkrocznym. Siady wykonujemy na jednym z pośladków i unosimy odpowiednio jedną z nóg zgiętą w kolanie. Ramiona na oparciu krzesła. Natomiast w klęku rozkrocznym unosimy (odpowiednio) nogi wyprostowane. W ten sposób ćwiczymy mięśnie pośladków i bioder.
Ćwiczenie piąte (pojedyncze) sprowadza się do otwierania i zamykania nóg. W siadzie równoważnym tyłem do krzesła wykonujemy rozkroki.
Grupa szósta to 6 ćwiczeń rozciągających, między innymi w siadzie prostym, leżeniu tyłem i na stojąco z ugięciem w przód.
Grupa siódma to 3 ćwiczenia miednicy. Grupa ósma składa się z dwóch ćwiczeń utwardzających nogi.
W latach osiemdziesiątych callanetics uprawiały głównie kobiety i takie było zresztą założenie pomysłodawczyni. Szybko się okazało, że z powodzeniem ten rodzaj ćwiczeń mogą uprawiać również mężczyźni.
Więcej na portalu polski.fitness – zapraszamy