Jak dostosować kule inwalidzkie do wzrostu? Lepsze kule łokciowe lub pachowe? Jak za ich pomocą się poruszać? To pytania, jakie stawia sobie każda osoba stojąca przed doborem kul ortopedycznych. Podstawowym założeniem kul ortopedycznych jest wsparcie cierpiącej kończyny. Należy pamiętać, iż jeśli chory korzysta z kul z racji dolegliwości podstawowej bądź jest zaliczony do zabiegu chirurgicznego, jaki określa dłuższe poruszanie się o kulach, należy rozważyć o nauce właściwego chodzenia o kulach.
Kiedy poleca się kule łokciowe, natomiast kiedy pachowe?
Kule łokciowe oraz pachowe to główne modele kul ortopedycznych. W większości wypadków wykorzystuje się jednakże owe pierwsze. Kule pachowe polecane są ponieważ jedynie tymże chorym, jacy mają uszkodzone ręce oraz nie mogą się na nich pewnie wspierać lub chociażby wziąć doskonale kuli bądź gdy ich terapia potrzebuje pełnego odciążenia jednej spośród kończyn dolnych. Wybierane są one również nieraz poprzez osoby po amputacji nogi. Kule łokciowe są tymczasem niezwykle powszechne oraz nie wywołują bólu połączonego z odczuwanym naciskiem pod pachami.
Elastyczność uchwytu kuli ortopedycznych
Naprawdę dopasowany uchwyt jest bardzo istotny, zwłaszcza dla osób, jakie są przymuszone do stosowania kul ortopedycznych na stałe bądź ponad dwóch miesięcy i dla tychże, jacy pragną zupełnie odciążyć nogę. Kłopotliwy zaczep kuli ortopedycznych błyskawicznie będzie skutkować dyskomfortem rąk, wyczerpaniem oraz skróci dystans, jaki będziemy w stanie przejść. Na rynku lekarskim odnajdziemy dwa typy zaczepów – syntetyczne oraz miękkie. Pierwsze spośród nich są polecane jedynie w wypadku niewielkiego używania – odmiennie wiąże się to z zagrożeniem nieprzyjemnych odcisków.
Jak chodzić o kulach?
Główną regułą jest stosowanie dwóch kul ortopedycznych równocześnie. Należy pamiętać, iż przenoszenie kul winno odbywać się w tymże samym okresie, co ruch cierpiącej kończyny. Nie zapominajmy o regularnym obciążeniu każdej spośród kul i ich rozstawie mało większym od wielkości własnych bioder. W trakcie wchodzenia po schodach stawiamy wpierw zdrową nogę na stopniu wysoce, natomiast właśnie następnie dostawiamy chorą kończynę praz z kulami. Przy schodzeniu postępujemy inaczej: wpierw kule oraz chora noga na schodek niżej, natomiast za nią kończyna zdrowa.
Ortmed – profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny.