Stale czujesz zmęczenie? Do wyczerpania fizycznego i umysłowego mogą prowadzić błędy w odżywaniu, choroba, a także złe nawyki. Dowiedz się, jakie.
Rezygnowanie z aktywności fizycznej
Czy wiesz, że siedzący tryb życia może prowadzić do zmęczenia? Regularna aktywność fizyczna dodaje energii, zwiększa siłę i wytrzymałość, pomaga usprawnić pracę układu sercowo-naczyniowego oraz ułatwia docieranie tlenu i składników odżywczych do tkanek. Następnym razem, zamiast wypoczywać na kanapie, pójdź na szybki spacer!
Brak asertywności
Osoby, które chcą zaspokajać potrzeby innych, często robią to swoim kosztem. Pamiętaj, że nie zawsze musisz mówić „tak”. Ćwicz asertywność. Powtarzaj na głos w samotności słowo „nie”. Dzięki temu łatwiej ci będzie je wypowiedzieć, kiedy nadarzy się ku temu okazja.
Perfekcjonizm
Dążysz do perfekcji? Twoje zmęczenie może wynikać ze zbyt ciężkiej i zbyt długiej pracy. Nasza rada? Ustalaj limity czasowe dla swoich projektów i starannie ich przestrzegaj. Wykonywanie obowiązków na czwórkę jest wystarczające. Co z doskonałością? Zazwyczaj nie jest możliwa!
Pomijanie śniadań
Kiedy śpisz, twój organizm spala to, co otrzymał podczas kolacji. Tak, więc, by nie dopadło cię szybkie zmęczenie, po obudzeniu musisz ponownie „zatankować paliwo” dla ciała. Co jeść na śniadanie? Sięgaj po produkty z węglowodanami złożonymi, chude białko i dobre tłuszcze, np. tosty pełnoziarniste, jajka i niskotłuszczowy jogurt naturalny.
Zła dieta
Ważne jest nie tylko śniadanie. Jeśli w ciągu dnia żywisz się „śmieciowym”, kalorycznym jedzeniem, twój cukier we krwi gwałtownie skacze, co prowadzi do szybkiego zmęczenia. Na jakie dania postawić? Dobrym wyborem na obiad będzie np. kurczak i brązowy ryż czy sałatka z kurczakiem i owocami. Równie istotne dla poziomu twojej energii jest przyjmowanie wystarczającej ilości płynów.
Niedobory składników odżywczych
Niezdrowe odżywianie prowadzi także do niedoborów pierwiastków i witamin, które dodają nam sił witalnych i przeciwdziałają zmęczeniu. O jakie składniki chodzi? Za męczliwość może być odpowiedzialny niedostatek żelaza, miedzi, magnezu, potasu, cynku czy witamin: D, C, E i z grupy B. Niedobory tych ostatnich są częstą przyczyną zmęczenia, ponieważ witaminy z grupy B uczestniczą w przemianach składników z żywności w energię.
Choroby
Co jeszcze wpływa na szybkie męczenie się? Przyczyny mogą tkwić w toczącym się procesie chorobowym. Częsty brak energii to objaw m.in. anemii, bezdechu sennego, niedoczynności tarczycy, cukrzycy, depresji czy zaburzeń lękowych. Dlatego przy długotrwałym zmęczeniu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Więcej na: vitabuerlecithin.pl