Regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego jest jednym z podstawowych elementów dbania o zdrowie jamy ustnej. Do stomatologa udajemy się bowiem nie tylko po to, aby na bieżąco sprawdzić czy naszym zębom nie zagraża choroba próchnicowa oraz stany zapalane dziąseł, ale także w celu wykonania profesjonalnych zabiegów profilaktycznych, które dają możliwość dokładnego oczyszczenia zębów z zalegającej płytki, złogów kamienia nazębnego i osadów oraz wykonania dodatkowego zabezpieczenia naszych zębów przed próchnicą.
Znaczenie regularnej kontroli swoich zębów
Podstawowym zadaniem wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym jest regularne sprawdzanie stanu uzębienia oraz tego czy przeprowadzana samodzielnie higiena jamy ustnej przynosi oczekiwane rezultaty. Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym są bardzo ważne przede wszystkim dlatego, że pozwalają na wczesne wykrycie pojawiających się na zębach śladów próchnicy. Próchnica ma bowiem kilka stadiów rozwoju. Na początku jest widoczna jedynie w formie drobnych przebarwień, które wystarczy oczyścić oraz zabezpieczyć zęby specjalnym preparatem z fluorem. W tym stadium nie ma jeszcze konieczności wykonywania borowania. Następnym etapem rozwoju próchnicy jest uszkodzenie szkliwa i zębiny i powstanie w zębie ubytku, który dentysta musi już opracować wiertłami i uzupełnić plombą. W ostatnim stadium próchnica przedziera się przez zębinę i dociera do miazgi zęba powodując odczuwanie silnego bólu.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Centrum Stomatologicznego New-Dent w Lublinie: Ostatni etap choroby próchnicowej zęba powoduje u pacjentów odczuwanie bólu, któremu dałoby się zapobiec, gdyby było możliwe wcześniejsze wykrycie problemu. Generalnie zaleca się wykonywanie wizyt kontrolnych co pół roku. Przy takiej częstotliwości badania stanu zębów oraz przy jednoczesnym przestrzeganiu zasad higieny jamy ustnej, raczej nie dochodzi do wspomnianych sytuacji, w których bakterie próchnicowe docierają do miazgi zębowej i w których konieczne jest wykonanie, zawsze jednak nieprzyjemnego, leczenia kanałowego zęba.
Wykonanie stomatologicznych zabiegów profilaktycznych
Drugim bardzo istotnym elementem każdej wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym jest wykonanie określonych zabiegów profilaktycznych. Zabiegi profilaktyczne można podzielić na dwa rodzaje: takie, które wyklonuje się w celu dokładnego oczyszczenia zębów z zalegających na niej płytki, kamienia nazębnego i osadów oraz na takie, które mają za zadanie dodatkowe zabezpieczenie naszych zębów przed próchnicą. Do pierwszej grupy zaliczamy skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego oraz piaskowanie, czyli usuwanie osadów (np. brązowych przebarwień z kawy, herbaty lub palenia papierosów). Te zabiegi przywracają zębom naturalny kolor i blask, a usunięcie kamienia zapobiega stanom zapalnym dziąseł. Do drugiej zaliczamy fluoryzację kontaktową czyli lakierowanie zębów, a także lakowanie bruzd zębowych u dzieci.
Wybór konkretnych zabiegów należy do stomatologa, który bierze pod uwagę stan zębów pacjenta.