Sport Zdrowie

Rehabilitacja narządu ruchu

Narząd ruchu, nazywany też układem ruchu, to wszystkie części ciała, które odpowiadają za poruszanie się i utrzymanie postawy ciała. Oznacza to, że narząd ruchu buduje cały układ szkieletowy, czyli kości i połączenia międzykostne, takie ja stawy i chrząstki, układ mięśniowy ze ścięgnami oraz układ więzadłowy. W trakcie codziennych aktywności układ ruchu jest szczególnie narażony na rozmaite urazy, wymagające leczenia i rehabilitacji.

Schorzenia narządu ruchu

Na przestrzeni życia większość z nas doświadcza rozmaitych urazów narządu ruchu – zauważa nasz rozmówca z Uzdrowiska Cieplice. Bardzo aktywne dzieci oraz osoby starsze są szczególnie narażone na złamania, z kolei osoby w sile wieku, zwłaszcza te, które wyczynowo uprawiają sport, często muszą mierzyć się z kontuzjami ścięgien, stawów i więzadeł.

Do schorzeń układu ruchu zaliczamy także wrodzone wady układu kostno-stawowego, choroby zwyrodnieniowe oraz schorzenia stawów o etiologii zapalnej, takie jak np. reumatyzm. Wszystkie te schorzenia i związane z nimi dolegliwości wymagają podjęcia fachowego leczenia i rehabilitacji.

Rehabilitacja narządu ruchu

Postępowanie w przypadku wszystkich schorzeń układu ruchu, bez względu na to czy mają one podłoże zapalne, zwyrodnieniowe, czy pourazowe, wymaga indywidualnie przygotowanego programu leczenia oraz zwykle długotrwałej rehabilitacji. Tylko pod warunkiem sumiennego przestrzegania wskazówek lekarza specjalisty możliwy jest pełen powrót do zdrowia, skutkujący przywróceniem funkcji ruchowych i uniknięcie nieprzyjemnych następstw, w postaci przewlekłych dolegliwości bólowych.

Rehabilitacja narządu ruchu powinna być wdrożona tak szybko, jak to możliwe. Im wcześniej pacjent rozpocznie działania zmierzające ku poprawie funkcjonowania chorego narządu, tym prędszy i pełniejszy powrót do sprawności. Ważne jednak, by chory nie podejmował żadnych działań bez konsultacji z fizjoterapeutą, gdyż nieprawidłowo dobrane ćwiczenia i zabiegi mogą pogarszać jego stan.

Metody rehabilitacji narządu ruchu

Najczęściej stosowaną metodą w rehabilitacji narządu ruchu jest kinezyterapia, a więc ćwiczenia fizyczne. Odpowiedni zestaw ćwiczeń powinien być przygotowany przez specjalistę, ważne jest także, by początkowo były one wykonywane pod jego nadzorem. Dzięki temu pacjent będzie mógł uniknąć niebezpiecznych błędów i wyrobi sobie nawyk regularności.

Innym sposobem rehabilitacji osób dotkniętych schorzeniami narządu ruchu jest fizykoterapia. W tym przypadku pacjent poddawany jest zabiegom z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, a więc może korzystać z nich wyłącznie w profesjonalnych zakładach leczniczych.

Fizykoterapia obejmuje rozmaite zabiegi, wykorzystujące m.in. ultradźwięki, oddziaływanie polem magnetycznym, laser, krioterapię, bioptron oraz elektroterapię. Dla wzmocnienia efektów leczenia i rehabilitacji układu ruchu, coraz częściej stosuje się także nowoczesne taśmy, czyli tzw. kinesiotaping.

Świetnym posłem na uzupełnienie zabiegów rehabilitacyjnych jest korzystanie z kąpieli termalnych, które sprzyjają rozluźnieniu i lepszemu ukrwieniu całego organizmu. Dlatego planując rehabilitację, warto wziąć pod uwagę pobyt w sanatorium, oferującym pełen zakres leczenia i rehabilitacji narządu ruchu pod okiem specjalistów oraz dodatkowe zabiegi prozdrowotne.

Similar Posts