Pozostałe

Ściółka dla kur jaką wybrać?

Dobranie odpowiedniej ściółki dla kur to ważne zadanie. Trzeba wiedzieć, na co konkretnie postawić żeby kury jak najwięcej na tym zyskały. Jeśli ściółka będzie w nieodpowiedni sposób dobrana to zagraża to zdrowiu, a nawet życiu kur. Nie można sobie na to przecież pozwolić, dlatego zawsze starajmy się wybierać coś, co będzie dla kur najlepsze.

Nie oszczędzamy, jeśli chcemy mieć zdrowe kury, które będą niosły jajka. Do wyboru mamy różne ściółki dla kur, dlatego na pewno znajdziemy coś odpowiedniego, o takich parametrach i właściwościach, jakie są najlepsze.

Wióry, jako ściółka

Wióry są bardzo tanie, dlatego bardzo często są stosowane. Musimy tylko uważać żeby wióry nie były podawane do kurnika, w którym są kurki młodsze niż sześć tygodni, a dlaczego? Przede wszystkim, dlatego że małe kurczaki mogą takie wiór jeść, a to byłoby dla nich niebezpieczne. Trzeba tego pilnować i nie można o tym nigdy zapominać, bo koszty naszego błędu mogą być bardzo wysokie. Nie stać nas na takie pomyłki.

Siano, jako ściółka

Siano jest tanie, ale to jego jedyna zaleta. Niestety szybko będzie wchłaniało wilgoć, co powoduje, że w kurniku bardzo szybko zacznie pojawiać się wilgoć, a na to nie można sobie pozwolić. Układ oddechowy kur będzie można zagrożony, dlatego nie warto takiej ściółki stosować. W żaden sposób na tym nie zyskamy, a wiele można stracić.

Słoma i pellet

Słoma ma swoje wady i zalety. Zaletą jest to, że bardzo często w gospodarstwie mamy ją całkowicie za darmo. Wadą jest to, że szybko łapie wilgoć i trzeba ją wymieniać. Tylko, że jeśli mamy ją za darmo to nie będziemy na to aż tak zwracać uwagi. Po prostu czeka nas nieco więcej pracy i trzeba się z tym liczyć. Bardzo popularny w ostatnich latach stał się pellet, który można znaleźć w coraz to większej liczbie kurników.
Wybierając ściółkę dla swoich kur trzeba będzie znaleźć taką, która jest łatwa w utrzymaniu czystości. Im mniej się narobimy tym lepiej dla nas i wtedy taka ściółka dla kur jest dla nas o wiele bardziej praktyczna i warto właśnie coś takiego kupić.

Similar Posts