Szkodliwe substancje zawarte w zużytych urządzeniach elektrycznych i elektronicznych nie mogą zostać wyrzucone do śmietnika. Postępując w ten sposób zatruwamy zarówno siebie samych jak i środowisko.
Substancje, które mogą znajdować się w telewizorze czy lodówce
Inżynierowie, którzy pracują nad opracowaniem podzespołów do sprzętu AGD i RTV starają się, aby trafiała do nich jak najmniejsza ilość metali ciężkich i innych substancji. Całkowicie nie da się ich bowiem na ten moment wyeliminować. Problemu nie ma, kiedy urządzenia te są sprawne. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy się zepsują, naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna, a my wyrzucimy je do śmietnika. Poznajmy substancje, które znajdują się w tych urządzeniach, przyjrzyjmy się jak oddziaływają one na nasze organizmy i środowisko.
PCB to polichlorobifenol. Stosowany jest w urządzeniach jako substancja izolująca, chłodząca i smarująca. Ze zdemontowanych urządzeń substancja ta przedostaje się do atmosfery, gleby i wód gruntowych kumulując się w tkance tłuszczowej ludzi i zwierząt. Może być jedną z przyczyn opóźnienia rozwoju niemowląt, uszkadzać wątrobę, osłabiać odporność i prowadzić do zaburzeń w gospodarce hormonalnej.
Azbest ma właściwości izolacyjne, stosuje się go więc nie tylko w urządzeniach elektronicznych, ale także elektrycznych. Jest substancją rakotwórczą, wywołuje między innymi raka płuc.
Chrom zapewnia ładny wygląd elementom metalowym, chroni je także przed korozją. Kiedy dostanie się do naszego organizmu, może powodować choroby skóry i zaburzenia układu krążenia.
Co zrobić, aby pozbyć się elektrośmieci?
Wymienione wyżej substancje to tylko kilka przykładów jak bardzo groźne są dla nas i środowiska elektroodpady. Zdając sobie z tego sprawę na pewno nie wrzucimy ich więcej do pojemnika na śmieci. Ale jak mamy pozbyć się elektrośmieci? W trosce o środowisko naturalne każda gmina ma obowiązek zorganizować u siebie punkt odbioru takich odpadów. W takim punkcie mieszkańcy mogą bezpłatnie zostawiać nieprzydatne urządzenia elektryczne i elektroniczne. Do tych punktów nazywanych Punktami Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych nieprzydatne urządzenia mieszkańcy muszą dostarczyć sami. Pojawia się więc pytanie: gdzie oddać elektro śmieci, które mają duże gabaryty? Starą pralkę, lodówkę lub telewizor możemy zostawić w sklepie, w którym kupujemy nowe urządzenia AGD. Ale jest jeden warunek: możemy zostawić tylko taki sprzęt, który kupujemy nowy. Nie pozbędziemy się starej pralki przy okazji kupowania nowej lodówki. Inne rozwiązanie na pozbycie się elektrośmieci o dużych gabarytach to skorzystanie z usług specjalistycznej firmy. Taka firma odbiera większe ilości bezpłatnie spod adresu wskazanego przez mieszkańców.
Możliwości pozbycia się elektrośmieci w sposób nie zagrażający nam samym i środowisku jest całkiem sporo. Przy odrobinie dobrej woli z naszej strony trafią one w miejsca, w którym nikomu nie będą zagrażać. Korzystajmy z tej możliwości i troszczmy się o siebie i przyrodę. Bądźmy po prostu eko.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę ekokompan.pl, która specjalizuje się w utylizacji sprzętu elektronicznego i elektrycznego.