Miód i mleko
Miód jest skarbnicą bardzo wielu różnorodnych substancji. Trudno zliczyć ich dokładną ilość, bo zależy od tego, z pyłków jakich kwiatów został zrobiony. Każdy miód zawiera jednak, oprócz cukrów prostych – fruktozy i glukozy, również aceytlocholinę, która obniża ciśnienie i cholinę, która wpływa korzystnie na wątrobę.
Jednakże, z punktu widzenia leczenia przeziębień, największe znaczenie ma antybakteryjne działanie miodu. Jest ono wynikiem współdziałania nadtlenku wodoru, flawonoidów i olejków eterycznych. To właśnie taka unikalna kompozycja sprawia, że miód jest skutecznym lekiem w walce z przeziębieniami.
Należy jednak pamiętać, że miód traci swoje właściwości w wysokiej temperaturze. Mitem jest więc dobroczynne działanie miodu podawanego z gorącym mlekiem. Miód i mleko może występować razem, ale pod warunkiem, że mleko ma nie więcej niż 40°C.
W tym duecie mleko nie jest jedynie po to, żeby było w czym rozpuścić miód. W walce z przeziębieniem pomagają również zawarte w nim witaminy, zwłaszcza A i D oraz te z grupy B.
Czosnek i cebula
Czosnek i cebula zawierają allicynę, której zawdzięczają swoje bakteriobójcze działanie. Jest to bowiem naturalny antybiotyk, który pomaga niszczyć paciorkowce, gronkowce, a nawet niektóre grzyby.
Może być stosowany w okresie przeziębień profilaktycznie lub w większych dawkach w trakcie rozpoczynającej się infekcji. Jest skuteczny na surowo i w postaci syropu, który świetnie pomaga leczyć kaszel.
Sok malinowy
Maliny to owoce, które zawierają bardzo wiele witamin i ważnych dla zdrowia minerałów. W przeziębieniu jednak znaczenie ma inna właściwość tych owoców. Maliny działają bowiem napotnie, dzięki czemu pomagają obniżyć temperaturę ciała.
Jak widzicie dobroczynne działanie domowych sposobów na przeziębienie ma swoje potwierdzenie naukowe. A jeśli chcecie wypróbować mikstury, która podobno postawi na nogi nawet przy dużej infekcji, to polecamy miód, mleko i czosnek. Może zestaw nie brzmi zachęcająco i niektórym może nie smakować, ale naprawdę działa. Jeśli masz opory, to pomyśl sobie, że niektóre leki też nie są dobre, ale je stosujemy, bo działają.
Artykuł napisany przy udziale specjalistów z http://www.amol.pl/