Kiedy rodzi się Twoje wyczekane maleństwo – świat staje na głowie. Obowiązki świeżo upieczonej mamy, karmienie i pielęgnacja noworodka to jeszcze nie wszystkie zmiany. Teraz Twój organizm wraca do stanu sprzed ciąży i także przeżywa rewolucję. Połóg to bardzo ważny czas, w którym nie możesz zapomnieć o sobie i swoim zdrowiu.
Zwijanie macicy i powrót do dawnej wagi
Połóg trwa ok. 6-8 tygodni – jego początek przypada na moment, w którym rodzi się łożysko. Gdy tylko maluszek przyjdzie na świat, Twoja waga zaczyna powoli się normować. Niemal od razu tracisz ok. 5-6 kilogramów – tyle, ile ważą dziecko, łożysko i wody płodowe. W ciągu następnych kilkunastu tygodni wrócisz do wagi sprzed ciąży. Umiarkowana aktywność fizyczna, ćwiczenia dla kobiet w połogu i karmienie piersią przyspieszą ten proces.
U młodych mam dochodzi do obkurczania mięśnia macicy. Czasem proces bywa bolesny – jeśli skurcze w podbrzuszu szczególnie dają Ci się we znaki, ginekolodzy dopuszczają możliwość zażycia środka przeciwbólowego (np. paracetamolu). Macica w ciągu 6 tygodni osiągnie rozmiary sprzed ciąży.
Lochia i problemy w toalecie
W połogu występuje też inny, ważny proces – wydalanie odchodów poporodowych (lochia). Na początku odchody są krwiste, ale zmieniają się z biegiem czasu. Przybierają kolor brązowy, żółtawy, a na końcu stają się surowicze. W 4. tygodniu po porodzie powinny zupełnie ustąpić. Koniecznie zgłoś się do lekarza, jeśli krwawienia są zbyt obfite, pojawiają się w nich duże i liczne skrzepy lub gdy odchody wydzielają nieprzyjemny zapach.
We wczesnym połogu może zwiększyć się wydalanie moczu – to naturalny proces, który nie jest powodem do zmartwień. Niektóre mamy w pierwszych godzinach po porodzie mają problemy z oddawaniem moczu. Warto zmobilizować się do czynności 6 godzin po urodzeniu dziecka. Czasem jednak lekarz decyduje o założeniu cewnika. Podczas połogu mogą również dokuczać Ci zaparcia – w tym wypadku powinna pomóc dieta bogata w błonnik i stosowna aktywność fizyczna.
Karmienie piersią
Połóg to również okres laktacji. Początkowo Twój maluch otrzymuje tzw. siarę – gęstą, żółtą wydzielinę, pełną białek i bezcennych przeciwciał, które chronią bezbronne dziecko w pierwszym okresie życia.
Jeśli karmisz piersią, pierwsza miesiączka po ciąży może wystąpić dopiero po upływie kilku miesięcy. Pamiętaj, że nie oznacza to pełnej ochrony przed zapłodnieniem. Nie zaleca się podejmować współżycia przed zakończeniem połogu. Gdybyś jednak zdecydowała się na ten krok, powinnaś się zabezpieczyć.
Zadbaj o siebie
Wszystkie położnice – i te, którym podczas porodu nacinano krocze, i te, u których nie było to konieczne, mogą odczuwać dyskomfort w okolicach intymnych. W tym czasie musisz szczególnie się o siebie troszczyć. Unikaj forsownych prac i wysiłku fizycznego, odpoczywaj jak najwięcej i ściśle przestrzegaj zasad higieny.
Dokładnie myj ręce i krocze po każdej wizycie w toalecie, osuszaj je ręcznikami jednorazowymi i często zmieniaj podpaski. Noś wygodną, przewiewną bieliznę z naturalnych tkanin. Dolegliwości sromu łagodzą roztwory do przemywania zewnętrznych narządów płciowych zawierające benzydaminę. To skuteczny i bezpieczny lek dla mam w połogu, który uśmierza uciążliwe objawy i zmniejsza ryzyko zakażenia rany poporodowej.
lek. med. Robert Makowski
specjalista ginekolog- położnik