Zdrowie

Nowoczesna antykoncepcja nie szkodzi

Wiele kobiet obawia się zażywania tabletek antykoncepcyjnych, kierując się powszechnie krążącymi mitami, że pigułki powodują tycie, puchnięcie, problemy z żołądkiem czy zwiększają ryzyko raka. Tymczasem dobrze dobrana antykoncepcja nie powinna powodować żadnych skutków ubocznych, a przy tym ma o wiele więcej zalet niż tylko ochrona przed nieplanowaną ciążą.

Tabletki antykoncepcyjne funkcjonują na rynku pod wieloma nazwami, jednak w większości ich skład jest dość podobny. Zawierają substancje, które są syntetycznymi odpowiednikami kobiecych hormonów płciowych, odpowiadających za regulację cyklu miesiączkowego. Syntetyczny estrogen i progesteron mogą mieć różne nazwy, ale ich działanie jest dość zbliżone. Prawidłowe zażywanie tabletek antykoncepcyjnych w ponad 99 procentach chroni przed nieplanowaną ciążą, dlatego pozwala na świadome zaplanowanie macierzyństwa na odpowiedni dla danej kobiety czas. Tabletki nie są niebezpieczne dla zdrowia, a ich zażywanie to sporo korzyści dla kobiecego organizmu.

Pigułki antykoncepcyjne chronią przed ciążą na trzy powiązane ze sobą sposoby. Przede wszystkim, hamują owulację oraz zagęszczają śluz w szyjce macicy. Zmieniają też budowę błony śluzowej samej macicy, dzięki czemu nawet, gdyby doszło do zapłodnienia, nie dojdzie do zagnieżdżenia się zarodka i powstania ciąży. Oprócz ochrony przed ciążą, tabletki antykoncepcyjne mogą tez łagodzić dolegliwości związane z bolesnymi miesiączkami czy zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Niektóre pigułki mają też wpływ na leczenie trądziku, nadmiernego owłosienia czy innych dolegliwości związanych z nieprawidłowymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w kobiecym organizmie. Większość tabletek dostępna jest w opakowaniach zawierających 21 pigułek. Najlepiej rozpocząć zażywanie pierwszego dnia cyklu miesiączkowego. Po zakończeniu opakowania należy zrobić siedem dni przerwy i dopiero po tym czasie można rozpocząć kolejne opakowanie pigułek. W ciągu tej tygodniowej przerwy powinno wystąpić fizjologiczne krwawienie z odstawienia.

Jak każde leki, tabletki antykoncepcyjne również mają przeciwwskazania do stosowania. Najczęściej są to: nadwrażliwość na składniki preparatu, choroby wątroby czy żołądka czy przebyte nowotwory. Niektórych pigułek nie powinny zażywać kobiety po 35 roku życia lub które palą papierosy. Za każdym razem o doborze prawidłowego preparatu powinien decydować lekarz ginekolog po przeprowadzeniu dokładnego badania oraz wywiadu z pacjentką. Dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne nie powinny wywoływać żadnych ubocznych skutków. Jeśli leki przepisane przez lekarza powodują jakieś efekty uboczne, warto skonsultować się ze specjalistą i zamienić preparat na inny. Lekarze ginekolodzy z http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy/ maja wieloletnie doświadczenie i wiedzę, a także są na czasie z nowościami, jakie pojawiają się na rynku tabletek antykoncepcyjnych, dlatego każdej pacjentce są w stanie zaproponować idealnie dobrane dla niej rozwiązanie.

Similar Posts