Pozostałe

5 rzeczy o panelach fotowoltaicznych, o których wiedzą tylko specjaliści

Coraz chętniej korzystamy z OZE, czyli odnawialnych źródeł energii. Nie dziwi zatem fakt, że fotowoltaika staje się tak popularna. Na panele fotowoltaiczne decydują się nie tylko biznesowi inwestorzy, ale także osoby indywidualne. Przedstawiamy 5 rzeczy o fotowoltaice, o których wiedzą tylko specjaliści. Musisz je poznać!

1. Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne

To nie jest to samo, choć przez wielu ludzi jest tak traktowane. Czym różnią się panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych? 

Kolektory słoneczne nazywa się również solarami. Służą one do ogrzewania wody za pomocą promieni słonecznych. Natomiast panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Jest ona używana do różnych celów, w tym także do uzyskania ciepłej wody. 

Kolektory słoneczne można zamontować wyłącznie na dachu, którego nachylenie wynosi przynajmniej 25 stopni, a jego odległość od gruntu to minimum 3 metry. Panele fotowoltaiczne sprawdzą się w różnych branżach, w tym w rolnictwie, ponieważ mogą być montowane zarówno na dachu, jak i na gruncie. Energię pochodzącą z paneli fotowoltaicznych można magazynować i oddawać jej nadmiar do sieci, podczas gdy kolektory słoneczne nie dają takiej możliwości. 

2. Działanie paneli fotowoltaicznych

Pozyskiwanie energii ze słońca jest procesem, który odbywa się etapami. Głównym elementem instalacji fotowoltaicznej są ogniwa fotowoltaiczne. Aby mogły wytwarzać większą ilość energii, łączy się w moduły fotowoltaiczne. W samych natomiast ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne – energia słoneczna zostaje przekształcona w prąd stały. Owe ogniwa są zbudowane z półprzewodników, które przewodzą ładunek elektryczny w wyniku działania czynników zewnętrznych. Mamy tu na myśli temperaturę lub promieniowanie słoneczne. Jednym z popularniejszych przewodników wykorzystywanych do produkcji ogniw jest krzem. Natomiast grupa modułów zasilająca jeden falownik składa się na panel fotowoltaiczny.

Zadaniem falownika jest przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny, czyli taki, jaki mają nasze domowe gniazdka. Kontroluje on także parametry prądu i dopasowuje je do domowej sieci. Musisz wiedzieć, że w razie awarii, falownik automatycznie się wyłącza. 

3. Mniejsze opłaty za prąd dzięki fotowoltaice

Bądźmy szczerzy, panele fotowoltaiczne to duży wydatek. Jednak to inwestycja, która szybko się zwraca. Pewnie jesteś ciekaw, po jakim czasie i czy możesz zyskać na fotowoltaice. 

Panele fotowoltaiczne mogą posłużyć od 40 do 50 lat. W wielu przypadkach inwestycja zwraca się już po 7 latach, więc widać, że jest opłacalna. Masz więc gwarancję, że oszczędzisz na rachunkach za prąd. Ten jak wiadomo, z roku na rok staje się coraz droższy. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na panele fotowoltaiczne, możesz zostać tak zwanym  prosumentem. To osoba, która jednocześnie korzysta z energii pochodzącej z OZE i jest jej producentem, czyli oddaje nadwyżki energii do krajowej sieci elektroenergetycznej. 

4. Inwestycja, którą można sfinansować

Jeśli podejmiesz decyzję, że chcesz zamontować panele fotowoltaiczne, pamiętaj, że w Polsce działa wiele programów pomocniczych. Dzięki nim uzyskasz dofinansowanie z funduszy unijnych na zakup paneli. Mało tego. Koszt instalacji odliczysz sobie od podstawy opodatkowania (ulga termomodernizacyjna). 

A co jeśli prowadzisz firmę? Rozwiązanie, jakim są panele fotowoltaiczne, jest idealne. Zoptymalizujesz koszty prowadzenia biznesu, a podwyżki cen energii nie zmuszą Cię do zmiany cen za produkty lub usługi. Tym samym na rynku nadal pozostaniesz konkurencyjny. 

5. Panele fotowoltaiczne w trosce o środowisko

Panele fotowoltaiczne są przyjazne dla naszego środowiska. Jest to ważne w dobie, kiedy zwracamy baczną uwagę na naszą planetę. Pozyskiwanie energii z OZE jest działaniem odpowiedzialnym i proekologicznym. Śmiało można je zaliczyć do zielonych technologii. 

Dbajmy o naszą planetę. Jeśli już teraz podejmiemy świadome decyzje, będą one miały zbawienny wpływ na przyszłe pokolenia. Warto o tym pomyśleć nie jutro lub za rok, ale właśnie dziś. 

 Sprawdź naszą ofertę na stronie – https://sunup.pl/instalacje-fotowoltaiczne-katowice/

 

Similar Posts