Twarz to najważniejszy element wyglądu, a włosy stanowią jej ważną ozdobę. Gdy zaczyna ich brakować, tracimy nie tylko piękny wizerunek, ale często i pewność siebie. Czy łysienie wraz z wiekiem musi być koniecznością? Oczywiście, że nie – warto poznać sposób, który pozwoli nam zachować bujność włosów na długie lata.
Łysienie – problem nie tylko mężczyzn
Zakola, łysienie androgenowe, łysienie plackowate – to tyko niektóre problemy, z którymi wzmaga się wielu ludzi. Choć łatwiej dostrzegalnym zjawiskiem jest łysienie u mężczyzn to szacuje się, że łysienie u kobiet lub choćby przerzedzenie włosów to problem dotykający aż co trzecią kobietę. Kłopot nasila się często wraz z wiekiem – łysienie u kobiet dotyczy aż 75% pań po menopauzie. Z kolei wypadanie włosów to problem aż 60% mężczyzn po 35 roku życia, a po 50 roku życia 80% panów charakteryzuje się znacznie przerzedzonymi i cieńszymi włosami.
Różni się także sposób łysienia u kobiet i u mężczyzn. Łysienie u mężczyzn zazwyczaj rozpoczyna się od przedniej części głowy, natomiast łysienie u kobiet polega najczęściej na osłabieniu włosów całej głowy i na ich wypadaniu.
Przyczyny łysienia
Powszechnie uważa się, że łysienie u mężczyzn to naturalny element procesu starzenia się organizmu, najczęściej silnie uwarunkowany genetycznie. Istnieje jednak wiele przyczyn wypadania włosów, m. in.:
- zaburzenia hormonalne,
- choroby tarczycy,
- stres,
- depresja,
- łuszczyca,
- nieprawidłowa dieta,
- urazy,
- niewłaściwe kosmetyki do włosów,
- intensywne odchudzanie,
- łojotok,
- infekcje skórne,
- niektóre leki (np. antybiotyki),
- osłabienie mieszków włosowych.
Łysienie – co zrobić?
W sklepach dostępnych jest wiele preparatów na porost włosów, leków na łysienie czy odżywek i szamponów na wypadające włosy. Często jednak wykazują one dość słabą skuteczność lub efekty ich działania widoczne są jedynie w czasie kuracji. W celu osiągnięcia trwałych i zadowalających efektów walki z łysieniem, warto rozważyć możliwość poddania się zabiegowi przeszczepu włosów.
Przeszczep włosów może być przeprowadzony różnymi metodami. Jedną z najbardziej polecanych jest transplantacja metodą FUE, która polega na pobraniu pojedynczych zespołów mieszków włosowych z owłosionej skóry głowy i umieszczeniu ich w okolicy pozbawionej owłosienia. To najmniej inwazyjna metoda przeszczepu, która pozwala wyeliminować użycie skalpela i znacząco skrócić czas rekonwalescencji. Po zabiegu nie należy obawiać się powstania blizn. Skuteczność zabiegu w dużej mierze zależy od umiejętności lekarza, dlatego warto wybierać znanych i cenionych specjalistów w tej dziedzinie, takich jak np. Dr Piotr Turkowski.
Łysienie czy przerzedzenie włosów wcale nie jest oznaką starzenia się czy skłonności genetycznej, z którą nic nie da się zrobić. Warto poszukiwać sposobów na poprawę wyglądu. Niewątpliwie jednym ze skutecznych metod walki z łysieniem jest przeszczep włosów.