Efekt jo-jo to zjawisko, które polega na cyklicznym chudnięciu oraz przybieraniu na wadze. Występuje u osób, które mimo wielu prób nie są w stanie na stałe utrzymać właściwej sylwetki. Zjawisko to negatywnie odbija się na zdrowiu fizycznym i psychicznym. Przyczyny nieustannego pojawiania się efektu jo-jo mogą być bardzo różne. Warto mieć ich świadomość, aby nie popełnić podstawowych błędów i schudnąć bardziej efektywnie.
Gwałtowne zakończenie diety i powrót do dawnych nawyków
Skuteczne chudnięcie wymaga utrwalenia nowych nawyków żywieniowych oraz zmian w stylu życia, które umożliwią zachowanie właściwej masy ciała. Efekt jo-jo najczęściej jest następstwem zerwania z dietą i gwałtownym powrotem do dawnych przyzwyczajeń. Zwiększenie ilości dostarczanej energii utrudnia organizmowi pożytkowanie jej na bieżąco, przez co znaczna część przekształca się w tkankę tłuszczową. Stosowanie różnych restrykcyjnych diet nie jest polecane. Większość osób traktuje je jako dość przykre i wymagające doświadczenie, a po osiągnięciu celu wagowego porzuca. Powrót do dawnych nawyków jest nagły i niekontrolowany, co często prowadzi do podniesienia kaloryczności posiłków oraz ponownego utycia.
Zbyt szybka utrata wagi
Przyczyn wystąpienia efektu jo-jo należy szukać także w zbyt szybkiej utracie wagi. Znaczące ograniczenia kaloryczne w połączeniu z rezygnacją z wielu grup produktów znacząco przyspiesza chudnięcie, podobnie jak przechodzenie na głodówki. Organizm jest wówczas wprowadzany w stan oszczędzania energii, co spowalnia metabolizm. Wszystkie dodatkowej porcje kalorii zasilają tkankę tłuszczową, umożliwiając czerpanie z niej paliwa podczas kolejnego okresu głodu. Nagły powrót do dawnego systemu odżywianiu sprawia, że ilość spalanych kalorii jest mniejsza niż przed odchudzaniem. W rezultacie znaczna część spożywanej energii odkłada się tkance tłuszczowej.
Brak aktywności fizycznej
Częstym błędem podczas odchudzania jest brak aktywności fizycznej, który również grozi wystąpieniem efektu jo-jo. Jeżeli dieta jest zbyt rygorystyczna, może dojść do utraty masy mięśniowej. Okazuje się ona jednak niezbędna w procesie spalania tkanki tłuszczowej. Za zużycie energii odpowiadają właśnie mięśnie. Im większa ich masa, tym skuteczniej przebiega spalanie nadmiaru kilogramów. Systematyczny trening może też efektywnie podnieść tempo metabolizmu, znacznie ułatwiając zachowanie prawidłowego bilansu energetycznego. Nawet minimalna aktywność fizyczna wykazuje korzystny wpływ na ogólne zdrowie, dlatego nie warto z niej rezygnować.
Nieracjonalne odchudzanie
Niestety, ekstremalne odchudzanie się może być bardzo niebezpieczne. Stosowana dieta powinna być racjonalna, a gubienie zbędnych kilogramów stopniowe. Bezpieczne tempo chudnięcia to ok. 0,5- 1 kg tygodniowo. W ten sposób uniknąć można obciążenia dla organizmu i ułatwić mu dostosowanie się do zachodzących zmian. Należy też unikać diet niedoborowych, czyli tych dostarczających poniżej 1200 kcal dziennie. Warto też weryfikować swoje cele. Dobrą motywacją powinna być chęć poprawy zdrowia, co może bardzo pomóc w utrzymaniu właściwej wagi. Należy też raz na zawsze zrezygnować z produktów niezdrowych, ewentualnie pozostawiając je na sporadyczne cheat-meale.
Unikanie efektu jo-jo
Efekt jo-jo występuje wówczas, gdy w ciągu kilku miesięcy od osiągnięcia odpowiedniej wagi podczas odchudzania następuje znaczący przyrost masy. Przybieranie na wadze jest początkowo niedostrzegalne, jednak po pewnym czasie coraz bardziej daje o sobie znać. Sam proces chudnięcia wbrew pozorom nie jest trudny. Znacznie więcej problemów sprawia utrzymanie prawidłowej wagi, co udaje się bardzo niewielu osobom. Sposobem na uniknięcie efektu jo-jo może być zastosowanie odpowiednich produktów wspomagających odchudzanie, takich jak plastry Sliminazer. W przeciwieństwie do wielu suplementów diety, ten specyficzny środek aplikowany jest bezpośrednio na skórę. Plastry Sliminazer zostały szczegółowo opisane na stronie: https://wsibie.edu.pl/sliminazer-cena-opinie-efekty-dzialanie/.