Nadpotliwość to przypadłość, z którą może zmagać się nawet 1% społeczeństwa. Chociaż nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jest poważnym problemem natury estetycznej. W tym przypadku antyperspiranty nie są dostatecznie skuteczne, a doraźne leczenie lekami przeciwcholinergicznymi może dawać wiele skutków ubocznych. Jak zatem poradzić sobie z nadmierną potliwością? Z pomocą przychodzi botox.
Wydzielanie potu wynika ze zdolności ludzkiego organizmu do termoregulacji. U niektórych osób czynność gruczołów potowych jest jednak bardziej intensywna, co skutkuje nadmierną potliwością. Najczęściej jest to wynikiem uwarunkowań genetycznych, np. zbyt dużą ilością gruczołów potowych. Czasami jednak przyczyną nadpotliwości są czynniki zewnętrzne (ból, strach, stres) lub choroby (gorączka, nowotwory, choroby neurologiczne). W każdym z tych przypadków skuteczną bronią w walce z nadmierną potliwością może okazać się botox.
Botox – nie tylko na zmarszczki?
Botox jest jednym z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Kojarzony głównie z możliwością wygładzenia zmarszczek i przywracaniem młodego wyglądu, ma jednak znacznie szerszy zakres działania. Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej coraz częściej wykorzystuje się do leczenia migren oraz do walki z nadmierną potliwością.
Jak wygląda zabieg?
Botoks to zabieg uważany za jeden z najbardziej skutecznych, a jednocześnie mało inwazyjnych sposobów na walkę z nadpotliwością. Wykorzystywana jest w tym przypadku toksyna botulinowa typu A.
Wstrzykiwana podskórnie substancja aktywna hamuje nadmierne wydzielanie potu poprzez zablokowanie procesów przesyłania impulsów w połączeniach nerwowo-mięśniowych. W ten sposób dochodzi do „porażenia” pobudliwych nerwów, a co za tym idzie – zmniejszenia wydzielania potu.
Zabieg wykorzystujący toksynę botulinową można przeprowadzić na obszarze takich partii ciała jak:
- stopy
- dłonie
- pachy
- nos
- czoło
- owłosiona skóra głowy.
Warto przy tym podkreślić, że przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu z użyciem botoksu są m.in. miejscowe infekcje skóry, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby związane z zaburzeniem przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Ponadto zabiegu nie można wykonywać u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
Botoks na nadpotliwość – czy to działa?
Skuteczność zabiegu jest wysoka, jednak odpowiedź na leczenie nadpotliwości botoxem jest indywidualna dla każdego pacjenta.
Jak pokazują badania kliniczne, wydzielanie potu może zmniejszyć się nawet o 87% po tygodniu od leczenia. Natomiast aż u 95% badanych pacjentów potliwość zmalała co najmniej dwukrotnie.
Efekt pierwszego zabiegu leczenia nadpotliwości utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy. Powtarzając kurację, rezultaty można wydłużyć nawet do 12 miesięcy.
Decydując się na leczenie nadmiernej potliwości toksyną botulinową, należy wybierać wyłącznie profesjonalne kliniki medycyny estetycznej. Tylko prawidłowo przeprowadzony zabieg jest gwarancją skuteczności oraz bezpieczeństwa.