Fitness Siłownia Sport

Początki na siłowni – od czego zacząć?

Początki każdej aktywności fizycznej bywają trudne, ale wystarczy kilka głównych zasad, aby nieco oswoić się z tematem, dobrze poczuć na siłowni i – przede wszystkim – ten pierwszy okres treningów uczynić przyjemniejszym. Sam trening jest jedynie składową trzech głównych filarów pozwalających osiągnąć założony cel. Pozostałe dwa to dieta i regeneracja. Bez zachowania równowagi pomiędzy wszystkimi trzema, nie może być mowy o właściwym treningu.

Cel treningów – jak wytrwać na siłowni?

Wyznaczenie celu, jaki chce się osiągnąć poprzez regularne treningi bardzo pomaga w konsekwentnej realizacji planów treningowych. Takim celem może być na przykład:

  • redukcja bądź zwiększenie masy ciała do wyznaczonej wartości,
  • wyrzeźbienie ciała lub tylko jego wybranego fragmentu,
  • zwiększenie siły lub wytrzymałości, poprawa kondycji,
  • określenie, jak często (ile razy w tygodniu) zamierza się trenować,
  • ustalenie granicy czasowej na osiągnięcie wyznaczonego celu.

Tego typu założenia są niezbędne, ponieważ zazwyczaj po pewnym czasie entuzjazmu, który towarzyszy początkowym etapom ćwiczeń, następuje okres zmęczenia i spadku motywacji. Cel, który jest określony jeszcze przed rozpoczęciem treningów, jest pomocny właśnie w sytuacji powtarzających się kryzysów i zmęczenia.

Plan treningowy dla początkujących

W zależności od potrzeb, warto skorzystać z porady trenera personalnego, który układa, bezpieczny dla osoby początkującej, zestaw ćwiczeń, unikając często popełnianych błędów.

Fachowy program treningowy zawiera porady żywieniowe (organizm poddawany większemu wysiłkowi potrzebuje innych ilości białka, odpowiednich węglowodanów i tłuszczu), zestaw ćwiczeń wraz z pomocą przy ich wykonywaniu (prawidłowa postawa przy wielu ćwiczeniach zapobiega kontuzjom) oraz odpowiednią ilość czasu na regenerację. Sprawdź i dobierz odpowiedni plan treningowy na https://www.budujmase.pl/artykuly/treningi

Jaki powinien być trening osoby początkującej?

  • Czas trwania treningu – powinien być krótki i dostosowany do możliwości osoby ćwiczącej. Przeciążenie organizmu zbyt długimi ćwiczeniami już na samym początku może skutkować nie tylko brakiem efektów, ale i zniechęceniem do dalszej pracy.
  • Właściwe obciążenia – to podstawa podczas ćwiczeń. Przeciążenie mięśni sprawia, że nie uzyskuje się nic poza dużym zmęczeniem organizmu. Wysiłek i obciążenia należy zwiększać stopniowo, bo o ile mięśnie dość szybko przyzwyczajają się do większych obciążeń, o tyle stawy i więzadła już nie. Nadmierna intensywność na początku może skończyć się kontuzją. W tym przypadku więcej nie oznacza lepiej.
  • Częstotliwość treningu – psoba początkująca powinna poświęcić odpowiednią ilość czasu na regenerację mięśni i całego organizmu, więc na początkowym etapie częstotliwość treningów powinna być mniejsza. Z czasem, w miarę wzrostu wydolności, można ją stopniowo zwiększać.

Co zabrać ze sobą na siłownię?

Cały specjalistyczny ekwipunek znajduje się na sali treningowej, więc ze sobą zabiera się tak naprawdę niewiele…

  • Zapas niegazowanej wody mineralnej.
  • Odpowiednia odzież – sprawdzają się tkaniny termoaktywne, odprowadzające wilgoć. Niestety, popularna bawełna ją zatrzymuje i szybko w takiej sytuacji trening staje się dość niekomfortowy.
  • Ręcznik – ze względów higienicznych kładzie się go na wszystkich przyrządach, na których wykonuje się ćwiczenia siedząc lub leżąc.

Similar Posts