Pozostałe

Płoty i maty wiklinowe – elementy dekoracyjne w ogrodzie

Akcesoria z wikliny znowu powracają do łask. Nic jednak dziwnego – w ogrodzie są po prostu niezastąpione. Chronią przed wiatrem, hałasem i kurzem, a do tego zapewniają prywatność. Płoty z wikliny są świetnym pomysłem na ogrodzenie, niezależnie od stylu, w jakim urządzony jest ogród. Gdzie jeszcze możesz je zastosować?

Dlaczego warto wykorzystać płoty z wikliny w swoim ogrodzie?

Płoty z wikliny znowu przeżywają swój renesans. Coraz więcej osób decyduje się zastosować je w swoim ogrodzie. Wiklina jest surowcem, którego używano już wiele wieków temu, a dzisiaj znowu zachwyca. Na fali ekologicznego stylu życia zwracamy się ku temu, co naturalne i trwałe. Płoty i maty z wikliny wprost uroczo prezentują się na tle roślinności. Ich brązowa barwa naturalne współgra z kwiatami, krzewami i drzewami.

Jeśli szukasz ponadczasowych rozwiązań do swojego ogrodu, wybierz właśnie wiklinowy płot.

Możesz go montować przez cały rok. Zazwyczaj dla płotu z wikliny wybiera się miejsce tam, gdzie istnieje już ogrodzenie – czy to w formie kraty, siatki, czy metalowych paneli. Do montażu zastosuj ocynkowany drut lub samozaciskowe opaski.

Płot z wikliny może też stać samodzielnie. Musisz wiedzieć, że przez okres około 3 do 5 lat jego kolor będzie wyglądał tak, jak tuż po kupieniu, jednak po tym czasie zmieni swoją barwę. To znak, że powinieneś odnowić wiklinę, używając do tego celu środków przeznaczonych do drewna.

Zastosowanie płotów z wikliny

Płoty z wikliny mają bardzo wiele zastosowań. Przede wszystkim mogą Ci posłużyć jako materiał na ogrodzenie działki. Jeśli masz w ogrodzie rabaty i warzywniki, na pewno Twoją zmorą są buszujące wszędzie zwierzęta i beztrosko bawiące się dzieci. Płot wiklinowy pomoże Ci ochronić grządki. To także dobra przesłona zabezpieczająca przed silnym wiatrem. Kiedy zaparafinujesz płot, wydłużysz jego żywotność nawet do kilku lat. Nie obawiaj się, że zwierzę przewróci Twoje ogrodzenie. Jest ono na tyle stabilne i wytrzymałe, że przetrwa nie tylko porywiste podmuchy, ale i napór zwierzęcia.

Jeśli zastosujesz słupki drewniane, w żaden sposób nie będzie Cię ograniczał ani kształt, ani długość płotu.

Przyznaj, niektóre miejsca w ogrodzie nie nadają się, aby je eksponować. Wtedy dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie płotów z wikliny. Sprawdzą się jako osłona koszy na śmieci oraz kompostowników. Dzięki nim ukryjesz elementy, które nie dodają ogrodowi uroku. Płot z wikliny dobrze je zakamufluje.

Kiedy jeszcze przyda Ci się płot z wikliny? Na pewno osłonisz nim taras i zapewnisz sobie przytulne miejsce do wypoczynku. Ochronisz się przed wiatrem i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów.

Z płotu z wikliny możesz także wykonać ściankę osłonową, na przykład na schodach prowadzących do piwnicy czy schowka. Takie rozwiązanie ma dodatkowo ten plus, że całkowicie nie przysłania światła. Przez szczeliny przedostaną się promienie słońca, a konstrukcja doda domowi rustykalnego uroku.

Mata wiklinowa – dekoracja, o której warto pamiętać

Zastosowań maty z wikliny znajdziemy tak samo dużo, jak zastosowań płotu z wikliny. Może ona pełnić funkcję ogrodzenia lub rolety na altanę. Będzie doskonałą osłoną mniej estetycznych miejsc na działce.

Jednak musisz wiedzieć, że mata wiklinowa jest bardziej giętka niż płot wiklinowy. Dlatego lepiej zamontuj ją do już istniejącego ogrodzenia. Jeśli  przytwierdzisz ją do siatki, będziesz mieć pewność, że wytrzyma podmuchy wiatru.

Świetnie wygląda mata z wikliny, na której pną się powojniki. Możesz ją wykorzystać także do ozdobienia jednej ze ścian domu lub budynku gospodarczego. Mata wiklinowa sprawdzi się także na balkonie jako wypełnienie luk między metalowymi prętami.

Kiedy aranżujesz ogród, balkon czy taras, ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Jeśli szukasz oryginalnych i ekologicznych dekoracji, maty i płoty z wikliny będą dobrym wyborem.

Similar Posts