Pleśniawki przybierają postać niedużych, białawych plamek, które wiążą się z dyskomfortem w jamie ustnej, czasem (zwłaszcza przy jedzeniu) bywają bolesne. Nieprzyjemne zmiany mogą pojawić się u osób w każdym wieku, ale najczęściej doskwierają maluchom.
Rozwijają się na języku, podniebieniu, dziąsłach i po wewnętrznej stronie policzków. Wiesz, jak sobie z nimi radzić?
Pleśniawki: zakażenie drożdżakowe w jamie ustnej
Pleśniawki najczęściej tworzą specyficzny, biały nalot na śluzówce jamy ustnej. Na ogół wystarcza leczenie miejscowe, by pozbyć się problemu. Czasem jednak zmiany świadczą o poważniejszych problemach zdrowotnych.
Do powstawania pleśniawek przyczyniają się grzyby, zwykle drożdżaki Candida albicans. Co ciekawe, drożdżaki wchodzą w skład naturalnej flory jelitowej, występują na języku, w przełyku i zdrowym osobom nie wyrządzają szkody. Jednak pewne czynniki sprawiają, że zaczynają nadmiernie się namnażać – wtedy błonę śluzową jamy ustnej obejmuje powierzchniowy stan zapalny. Co sprzyja zakażeniu?
Pleśniawki po antybiotykoterapii
Na pleśniawki cierpią pacjenci, którzy często lub długo przyjmują antybiotyki, zwłaszcza o szerokim spectrum działania. Antybiotyki to bardzo skuteczne leki, bez których dziś trudno byłoby sobie wyobrazić leczenie wielu chorób o podłożu bakteryjnym. Jednak niszczą nie tylko drobnoustroje chorobotwórcze, ale też pożyteczne bakterie, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mogą wywierać niekorzystny wpływ np. na „dobre” bakterie kwasu mlekowego – Lactobacillus spp. i w ten sposób zaburzać równowagę fizjologicznej flory bakteryjnej. Taki stan służy, niestety, infekcjom grzybiczym.
Mimo to, – gdy otrzymujesz receptę na antybiotyk, należy przyjmować lek i ściśle stosować się do zaleceń lekarskich. Nie wolno „na własną rękę” zmniejszać dawek czy wcześniej kończyć terapii. Zakażeniom grzybiczym (a więc i drożdżakowym, jak pleśniawki) możesz w pewnym stopniu zapobiegać – w trakcie kuracji nie zapominaj o stosowaniu leków osłonowych (preparatach probiotycznych).
Objawy zakażenia – komu zagrażają pleśniawki?
Pleśniawki czasem towarzyszą poważniejszym chorobom, które obniżają odporność. Zmiany mogą pojawić się przy cukrzycy, nowotworach, a także u pacjentów zakażonych wirusem HIV. Zdarza się, że zapalenie grzybicze obejmuje nie tylko jamę ustną, ale też dalsze odcinki przewodu pokarmowego. W takich przypadkach chorym doskwierają dodatkowe dolegliwości, np. niestrawność, mdłości, brak apetytu, spadek wagi.
Pleśniawki to miejscowy stan zapalny błony śluzowej jamy ustnej. Objawia się niewielkimi, białymi plamkami, które nieraz łączą się w większe grupy. Mogą przybierają postać szarych pól. Zmiany zwykle wywołują dyskomfort, ale niekiedy pojawiają się też dokuczliwsze objawy, jak pieczenie, swędzenie i ból w jamie ustnej.
Jak leczy się pleśniawki?
Pleśniawki wymagają wizyty u lekarza i stosowania odpowiednich leków przeciwgrzybiczych. Najczęściej zaleca się leczenie miejscowe, rzadziej terapia obejmuje doustne leki przeciwdrobnoustrojowe. Ulgę przynosi płukanie ust naparami ziołowymi z rumianku i szałwii.
Przykre dolegliwości, które towarzyszą kandydozie jamy ustnej, łagodzą skuteczne leki z benzydaminą, które ograniczają stan zapalny, działają miejscowo znieczulająco, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Można wybrać płyn do płukania jamy ustnej, tabletki do ssania, a dla najmłodszych pociech – aerozol.
Kiedy dokuczają Ci pleśniawki, nie zapominaj o starannej higienie jamy ustnej, a także o przestrzeganiu zasad higieny ogólnej – dzięki temu nie zarazisz bliskich.
lek. med. Damian Korzybski
Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc