Choroby Zdrowie

Pijesz czerwone wino? Sprawdź jaki pozytywny efekt ma ono na kondycje Twoich zębów!

To, że picie czerwonego wina w niewielkich ilościach korzystnie oddziałuje na nasz organizm wiadomo już nie od dziś. Jednak jaki wpływ ma ono na nasze zęby? Naukowcy wyjaśniają.

Ze względu na fakt, że w kontekście biochemicznym – czerwone wino jest kompozycją substancji chemicznych  – ma ono oprócz walorów smakowych, również wpływ na nasze zdrowie. Składnikami wina, które pozytywnie oddziałują na nasz organizm są Resweratrol i Polifenole. Korzyści zdrowotne przypisane umiarkowanemu spożywaniu czerwonego wina, maja związek właśnie z obecnością Resweratrolu w tym czerwonym napoju. Resweratrol to przeciwutleniacz pochodzenia roślinnego, który często używany jest do walki z bakteriami i grzybami oraz chroni przed światłem ultrafioletowym. Czerwone wino ma w swoim składzie większą ilość tego przeciwutleniacza niż na przykład wino białe. Resweratrol zapobiega uszkodzeniom naczyń krwionośnych, zmniejsza ilość LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości) oraz redukuje „zły” cholesterol. Odgrywa również duże znaczenie w zapobieganiu powstawania zakrzepów krwi. Korzyści wynikające z umiarkowanego spożywania czerwonego wina zostały udowodnione serią badań, które potwierdziły, że składniki wina mają wpływ na:

Zapobieganie demencji.

Badania A.Y. Sun opublikowane w magazynie Molecular Neurobiology wykazały, że spożycie kieliszka czerwonego wina dziennie zmniejsza ryzyko zwyrodnieniowych chorób mózgu takich jak Alzheimer czy Parkinson. Dzieje się tak głownie ze względu na stymulujący efekt resweratrolu na enzym w mózgu zaangażowany w regenerację nerwów. Picie czerwonego wina w niewielkich ilościach z daniem badaczy przeciwdziała więc demencji, obniżając prawdopodobieństwo jej wystąpienia.

Redukowanie ryzyka pojawienia się depresji.

Jako naturalny środek przeciwzapalny znajdujący się skórkach czerwone winogron — Resweratrol może zapobiegać pojawieniu się zachowań związanych z depresją u osób narażonych na wysoki wskaźnik stresu społecznego. Rezultaty badań przeprowadzonych na wydziale Medycyny Universytety Południowej Kaliforni sugerują, że „Resveratrol wydaje się eliminować stany zapalne w całym ciele, „, które naukowcy łączą z pojawieniem się depresji.

Działanie przeciw-starzeniowe.

Publikacja badań D. Sinclair z Harvard Medical School w magazynie Science sugeruje, że resweratrol stymuluje produkcję SIRT1 – serum, które blokuje choroby poprzez aktywowanie mitochondriów, wspierając tym samym działania przeciw-starzeniowe organizmu.

Jak czerwone wino wpływa na zęby?

Oprócz oczywistych zalet spożywania czerwonego wina w umiarkowanych ilościach, jak również jego dobroczynnych efektów na nasze zdrowie, czerwone wino wpływa również na stan uzębienia. Od dawna ten czerwony napój łączony jest z powstawaniem przebarwień zębów, ale wyniki najnowszych badań sugerują, że czerwone wino jednocześnie przeciwdziała chorobom dziąseł, oraz zmniejszenia ryzyka występowania próchnicy zębów.

Przebarwienia zębów.

Ze względu na fakt, że czerwone wino jest bogate w organiczne garbniki takie jak glikozydy, estry kwasów czy flawonoidy – ten napój z winogron uważany jest powszechnie za jeden z głównych czynników prowadzących do żółknięcia, i innych przebarwień zębów.

Zmniejszanie ryzyka próchnicy zębów.

Badania I. Munoz-Gonzalez z Instituto de Investigación en Ciencias de la Alimentación (CIAL) w Madrycie i inni opublikowane w Journal of Agricultural and Food dowodzą, że polifenole z czerwonego wina zmniejszają ryzyko próchnicy zębów. Dzieje się tak dzięki anty-mikrobowym właściwościom polifenolu, który redukuje ilość szkodliwych szczepów na powierzchni zębów odpowiedzialnych za wywoływanie próchnicy.

Przeciwdziałanie chorobom dziąseł.

Wyniki tego samego badania przeprowadzone przez CIAL oraz Center of Dental Medicine of the University of Zurich sugerują, że polifenole zawarte w czerwonym winie likwidują również inne niepożądane organizmy w całej jamie ustnej, prowadząc do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób dziąseł. Naukowcy utrzymują, że redukcja niepożądanych mikroorganizmów i bakterii na styku zębów i dziąseł zapobiega najpopularniejszym schorzeniom przyzębia takich jak paradontoza i w konsekwencji zmniejsza ryzyko utraty zębów.

Źródło: Dr. Martin Schwarz

Similar Posts