Choroby Zdrowie

Otyłość – jak ją leczyć?

Otyłość to jedna z groźniejszych chorób cywilizacyjnych, z której powodu cierpi coraz więcej osób na całym świecie. Rosnąca skala otyłości ma związek między innymi z niezdrowym odżywianiem i brakiem aktywności fizycznej. Skutki tej choroby są groźne dla naszego zdrowia i życia. Nadmierna ilość kilogramów sprzyja występowaniu wielu innych chorób, między innymi cukrzycy, schorzeń układu sercowo-naczyniowego i kostnego.

Jakie są główne przyczyny otyłości?

Otyłość to choroba bardzo skomplikowana. Jej przyczynę należy określić indywidualnie dla każdego pacjenta, może być bowiem spowodowana przez wiele czynników. Jednym z nich jest nieprawidłowe odżywianie – spożywanie posiłków ze zbyt dużą ilością tłuszczu, cukru i soli. Bardzo duże znaczenie w rozwoju otyłości ma również zbyt mała aktywność fizyczna. Coraz więcej z nas wykonuje pracę siedzącą, do której przemieszczamy się samochodem. Brak ruchu sprawia, że organizm nie spala nadmiaru kalorii, który przyjmujemy wraz z pożywieniem. Na otyłość wpływ mają też często czynniki genetyczne i hormonalne (głównie zespół Cushinga i niedoczynność tarczycy). Rozwój choroby mogą wywołać też czynniki psychologiczne – stres, depresja, zespół kompulsywnego jedzenia i uzależnienie od jedzenia.

Jak rozpoznać otyłość?

Kilka dodatkowych kilogramów nie musi oznaczać, że zmagamy się z otyłością. Stan, od którego zwykle rozpoczyna się choroba określamy mianem nadwagi (wg specjalistów jest to stan przedotyłościowy), która występuje gdy dostarczamy do organizmu więcej energii niż jest to konieczne do prawidłowej przemiany materii i funkcjonowania. Nasze ciało magazynuje ten nadmiar w postaci tkanki tłuszczowej, której ilość stopniowo narasta. Jednym z najprostszych sposobów diagnozowania nadwagi i otyłości jest wyznaczenie wskaźnika masy ciała -BMI. Według  klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o nadwadze mówimy, gdy BMI wynosi powyżej 25, a otyłości powyżej 35.

Jak leczyć otyłość?

Ponieważ otyłość jest chorobą skomplikowaną jej leczenie należy rozpocząć od dokładnej diagnostyki. Bardzo ważne jest stwierdzenie jakie są główne przyczyny choroby u danego pacjenta. Na tej podstawie możliwe jest podjęcie dalszych kroków. Podstawowe działania mające na celu leczenie otyłości polegają na zmianie nawyków żywieniowych i stylu życia chorego. Prawidłowa, odpowiednio zbilansowana dieta i ćwiczenia fizyczne stanowią kluczowy element terapii. W przypadku zaawansowanej otyłości lekarz może zlecić również leczenie farmakologiczne (leki wspierające redukcję masy ciała) lub chirurgiczne (np. resekcja żołądka).

Więcej znajdziesz na https://www.emc-sa.pl/uslugi/leczenie-otylosci

Similar Posts