Pozostałe Turystyka

Najlepsze pamiątki z gór!

Wyjazd w góry to nie tylko piękne widoki i spacery wśród chmur, ale również niesamowite smaki, jakie wiążą się z tą krainą geograficzną.

Na szlakach bowiem można spotkać mnóstwo pasących się owiec i baranów, a w dolinach całe stada krów. Dzięki świeżemu, górskiemu powietrzu zwierzęta te dają zdrowe, pyszne mleko, z których powstają wspaniałe wyroby regionalne.

Turyści, przyjeżdżający w Beskidy, czy Tatry często prócz spędzania czasu na długich wędrówkach na szlakach, wieczorami smakują niesamowitych naturalnych, górskich wyrobów. Nie mogą przejść obojętnie obok przepełnionych straganów, na których królują oscypki. Obecnie te serki góralskie mają wiele odmian. Są kozie, owcze, mieszane. Dla smakoszy wybór jest również w wędzonych, słonych lub mniej intensywnych w smaku serach. Niektórzy sprzedawcy polecają również oscypki podawane z grilla, w towarzystwie żurawiny lub owinięte w boczek. To idealna przystawka przed obiadem. Sery dodawane są również do dań głównych w restauracjach, dzięki czemu powstają takie specjały jak karkówki góralskie lub kotlety zbójeckie, z dodatkiem oscypka.

Serki góralskie robią niesamowitą furorę na południu Polski. Często jednak zdarzają się sprzedawcy, którzy próbują podrobić owy przysmak. Warto więc kupować sery u polecanych i sprawdzonych sprzedawców, którzy posiadają własne hodowle zwierząt ze zdrowym mlekiem.

Prócz niesamowitych oscypków są również inne wyroby naturalne, które produkowane są głównie na Podhalu. To między innymi miody kwitowe, lipowe i inne, które służą naszemu zdrowiu nie tylko podczas przeziębienia, ale są zdrowszym zamiennikiem cukru i sprawdzają się jako profilaktyczny suplement diety. Z owoców lasu takich jak maliny, jagody, poziomki robione są syropy, które dodawane do herbaty pomogą zmagać się z chorobą i poprawią samopoczucie. Popularne są również syropy z kory drzew na przykład brzozy lub sosny. Łagodzą między innymi ból gardła lub chrypkę. Coraz częściej spotykane są również konfitury i dżemy spod samiuśkich Tatr.

Wycieczkę w góry warto więc uatrakcyjnić sobie niesamowitymi smakami oraz zabrać ze sobą mały zapas tych naturalnych wyrobów do domu. Dla rodziny i przyjaciół będzie to bardzo zdrowa i pyszna pamiątka.

Similar Posts