Nadwzroczność to wada refrakcji oka, która powoduje niewyraźne widzenia obietków, zarówno z bliska, jak i z daleka. Korekcyjne soczewki kontaktowe należy dobierać w renomowanych salonach optycznych. Tylko profesjonalne badanie wzroku pozwoli ocenić natężenie wady oraz dobrać odpowiednią metodę korekcji nadwzroczności.
Nadwzroczność – jaka to wada wzroku?
Nadwzroczność, inaczej dalekowzroczność, to wada wzroku, której przyczyną są najczęściej uwarunkowania genetyczne. U dalekowidzów układ optyczny jest zbyt słaby, aby w odpowiedni sposób załamywać światło, które dostaje się do wnętrza oka. W efekcie promienie świetlne, zamiast ogniskować się na siatkówce, skupiają się dopiero za siatkówką. Dalekowzroczność powoduje niewyraźne widzenie, zarówno przedmiotów znacznie oddalonych, jak i tych znajdujących się blisko. Soczewki kontaktowe Ultraflex to jedna z metod korekcji wady wzroku.
Soczewki kontaktowe na dalekowzroczność?
Do leczenia dalekowzroczności stosuje się soczewki kontaktowe sferyczne. Ze względu na to, że wada wzroku powoduje powstawanie rozproszonego obrazu dopiero za siatkówką, do korekcji nadwzroczności stosuje się wypukłe szkła, które skupiają promienie słoneczne. Zastosowanie soczewek sferycznych o mocy dodatniej skutecznie wyostrza wzrok oraz łagodzi nieprzyjemne dolegliwości, takie jak: bóle głowy i oczu, nadmierne łzawienie czy szybkie męczenie się wzroku, zwłaszcza w czasie czytania książki czy pracy przed ekranem komputera.
Dobieranie soczewek kontaktowych na nadwzorność
Pierwsze soczewki kontaktowe należy zawsze dobierać w renomowanym salonie okulistycznym. Po wywiadzie lekarskim specjalista przeprowadza podstawowe badania wzroku, jak: pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie w lampie szczelinowej czy ocena dna oka. Tylko na podstawie wyników obserwacji i przeprowadzonych pomiarów lekarz jest w stanie ocenić stopień natężenia wady i dobrać odpowiednią moc soczewek kontaktowych.
Sferyczne soczewki kontaktowe – miesięczne czy jednodniowe?
Soczewki jednodniowe są wygodnym rozwiązaniem dla osób, które chcą je nosić tylko okazjonalnie, np. na przemian z okularami. Szkła kontaktowe nie wymagają czyszczenia ani pielęgnacji, dlatego sprawdzają się również w czasie podróży. Soczewki miesięczne to para soczewek do wielokrotnego użytku. Szkła kontaktowe nosi się przez 30 dni, jednak wymagają one codziennej dezynfekcji specjalnym płynem. Każdego dnia przed snem soczewki należy zdjąć z oczu i umieścić w czystym pojemniku, a rano nałożyć je ponownie na oczy.