Zdrowie

Korzyści z terapii normobarycznej

Komory normobaryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzieje się tak, ponieważ zapewniają jak najbardziej optymalne parametry, które skutecznie wspomagają zdrowie. Pobyt w komorze odpowiednio dotlenia organizm, jak również dostarcza mu niezbędne pierwiastki. Regularne korzystanie z komór normobarycznych znacząco wpływa też na długowieczność. Terapia ta jest bezpieczna i ma wyłącznie pozytywny wpływ na organizm.

Budowa komory normobarycznej

Komora normobaryczna najczęściej ma formę beczki ciśnieniowej i posiada dwa pomieszczenia. Ciśnienie panujące wewnątrz jest kontrolowane przez czujnik zapewniający właściwe parametry powietrza. Zawór mechaniczny kontroluje jakość oraz ilość powietrza, które dostarczane jest do komory. Zwiększenie zawartości dwutlenku węgla bardzo ułatwia oddychanie. Wewnątrz komory ciśnienie wynosi około 1000 hPa, przy czym tlenu jest około 40%, do 2% dwutlenku węgla oraz pół procenta wodoru. Są to o wiele większe parametry niż te znajdujące się poza komorą.

Wpływ terapii na człowieka

Przebywanie w komorze normobarycznej rozkurcza oskrzela, a tlen, który jest w hemoglobinie zostaje przeniesiony do osocza. Później wędruje do płynu tkankowego i do wszystkich komórek. Wdychanie wodoru, który znajduje się w komorze neutralizuje rodniki hydroksylowe blokując zniszczenia wewnątrzkomórkowe. Do najważniejszych efektów zdrowotnych terapii normobarycznej można zaliczyć:

  • dotlenianie komórek ciała,
  • poprawa wydolności fizycznej i psychicznej,
  • zmniejszenie obrzęków  tkanek uszkodzonych,
  • przyspieszenie rozwoju nowych naczyń krwionośnych,
  • wydłużenie życie, spowolnienie starzenie się organizmu,
  • zmniejszenie stanów zapalnych,
  • utrzymanie mocne kości,
  • stymulacja produkcji kolagenu oraz elastyny, co wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci,
  • przyspieszenie rehabilitację po urazach, kontuzjach oraz operacjach,
  • wsparcie metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej.

Przygotowanie do pobytu w komorze normobarycznej

Do korzystania z terapii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie trzeba też zakładać żadnych specjalnych ubrań. Należy jednak się pamiętać, że komora jest niewielka, co może przeszkadzać osobom z klaustrofobią. Dodatkowo temperatura w komorze wynosi od 20 do 22 stopni. Do komory mogą wejść osoby w każdym wieku, zarówno dzieci jak i osoby starsze. Podczas wejścia początkowo może pojawić się efekt zatkanych uszu, jednak po chwili ustępuje i wszystko wraca do normy. Warunki panujące w komorze normobarycznej są o wiele bardziej sprzyjające ludziom niż te, które panują obecnie na Ziemi. Regularne korzystanie z terapii daje niezwykle dużo korzystnych efektów.

Similar Posts