Jakie zastosowanie ma wiklina?

Artykul dodany: 28 stycznia, 2020

Kiedy widzimy wyroby z wikliny przychodzi nam na myśl tylko jedno określenie – piękne. Nie każdy jednak wie, że kosze i meble to nie wszystko, co można z niej wykonać. Popularne są także płoty wiklinowe i maty wiklinowe. A jak wykorzystać je w swoim ogrodzie? Zapraszamy do lektury poniższego tekstu.

Czym jest wiklina?

Wiklina to młode pędy kilku odmian wierzb – purpurowej, amerykańskiej, wiciowej i migdałowej. Po odpowiedniej obróbce wykorzystuje się je w wikliniarstwie, które czasem nazywane bywa także plecionkarstwem. Rękodzieło to sztuka mająca bardzo bogatą tradycję, czasem nawet zajmują się nim całe rodziny i z tego żyją. Z wikliny wyrabia się przedmioty codziennego użytku, kosze, donice, wózki dziecięce, ozdoby i elementy architektoniczne. Warto wiedzieć, że pędy wierzby wykorzystywane są do produkcji płyt pilśniowych, celulozy, garbników oraz salicyny. Obecnie sztuka wikliniarska przeżywa swój renesans i jest wykorzystywana także w ogrodnictwie do wyrobów płotów wiklinowych oraz mat wiklinowych.

Maty wiklinowe w ogrodnictwie

Maty wiklinowe mogą stanowić niebanalne ogrodzenie w ogrodzie. Stanowią one coś pomiędzy siatką a drewnianym płotem. Takie rozwiązanie jest niedrogie i bardzo praktyczne. Wprawdzie maty wiklinowe można kupić w wielu sklepach z wyposażeniem do ogrodu, jednak warto postawić na sprawdzonych producentów i dystrybutorów. Maty wiklinowe są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o styl rustykalny ogrodu. Najczęściej wykonane są z niekorowanych gałązek wierzby w kolorze ciemnobrązowym lub rdzawym. Czasami można spotkać maty wiklinowe pomalowane na inne kolory, ale są one raczej rzadko spotykane. Warto wspomnieć, że jest to trwałe rozwiązanie, gdyż potrafią one przetrwać nawet kilka lat.

Zwykle maty wiklinowe oferowane są w wielu rozmiarach, a jeśli nie można ich dopasować do swojego ogrodzenia, warto zgłosić się do producenta. Ogrodzenia wiklinowe powstałe z mat wiklinowych powinny być gęsto wiązane drutem ocynkowanym. Koniecznie warto dopilnować czy drut jest dobrej jakości, po to, by w przyszłości nie ulegał korozji.

Ogrodzenia wiklinowe – pomysł na niebanalny ogród

Maty wiklinowe najczęściej są wykorzystywane jako ogrodzenia wiklinowe. Dzięki nim ogród może zyskać naturalistyczny styl. Bardzo modne w ostatnim czasie jest urządzanie ogrodów na wzór japoński i do tego właśnie maty wiklinowe doskonale się nadają. Sprawdzą się także w ogrodzie nowoczesnym, gdzie będą świetnym tłem dla drzewek i rabat kwiatowych. Maty wiklinowe mogą posłużyć także do zakrywania miejsc, które nie nadają się do wyeksponowania (takich jak na przykład garaże i kompostowniki). Z powodzeniem można je wykorzystać również jako materiał pokrywający dach altan, barierki balkonowe lub rolety. Dawniej bardzo popularne było ozdabianie ścian matami wiklinowymi, ale na lata odeszło do lamusa. Dziś na nowo wraca do łask i staje się nowoczesną ozdobą w domach i mieszkaniach.

Jak zamontować ogrodzenia wiklinowe?

Maty wiklinowe są bardzo łatwe w montażu. Aby stworzyć efektowne ogrodzenia wiklinowe wystarczy maty przymocować do siatki, aby stworzyć gęstą barierę, która będzie chroniła przed wiatrem i kurzem. Maty wiklinowe mocuje się do siatki w trzech miejscach – na dole, na środku i na górze w odstępie 40-50 centymetrów. Opaskę mocującą lub drut owija się za 2-3 witki wikliny i mocno zaciska, żeby ściśle przylegała do ogrodzenia. Do drewnianego ogrodzenia lub ściany maty wiklinowe najlepiej jest przybić gwoździami po to, aby zabezpieczyć je przed podmuchami silnego wiatru. Oprócz tego ogrodzenia wiklinowe można pokryć bezbarwnym drewnochronem. Warto pamiętać o tym, by nanieść preparat na zamocowaną i suchą matę.

Przeczytaj więcej na stronie https://ogrodzeniawiklinowe.pl/

Aby dodac komentarz musisz byc zalogowany Zaloguj sie