Pozostałe

Jakie są najpopularniejsze materiały termoizolacyjne?

Wybór materiałów do izolacji cieplnej może nastręczać trudności. Co będzie najlepsze dla Ciebie? Pianka poliuretanowa, a może wyroby z włókna celulozowego? Przeczytaj i zadecyduj.

Gdzie warto zastosować piankę poliuretanową?

Odporna na korozję biologiczną i wodoodporna, pianka poliuretanowa jest także materiałem łatwopalnym. Jeśli jest sztywna, może być produkowana jako tworzywo samogasnące o zmniejszonej palności. Nie jest podatna na działanie olejów, smarów i rozpuszczalników, ale za to nie jest odporna na promieniowanie UV. Jeśli stosujesz ją na zewnątrz, musisz pamiętać o ochronie przed promieniami słonecznymi. 

Pianka poliuretanowa ma właściwości zarówno ciepło- jak i zimnochronne. Stosuje się ją w chłodniach, lodówkach i zamrażarkach. Można skorzystać z niej przy izolacjach rurociągów ciepłowniczych, pawilonów, kiosków oraz do ocieplania natryskowego domków letniskowych. Sprawdzi się także w różnych gałęziach przemysłu. 

Do najpopularniejszych rodzajów termoizolacji z wykorzystaniem pianki poliuretanowej można zaliczyć:

  • piankę płynną
  • płyty z pianki
  • maty z pianki
  • płyty warstwowe ze sztywnym rdzeniem z pianki
  • otuliny z pianki
  • granulowane odpady pianki

Zastosowanie pianki krylaminowej

Pianka krylaminowa to materiał, który wytwarza się bezpośrednio na budowie. Żywicę spienia się w obecności katalizatora, w wytwornicy piany. Po jej spienieniu natryskuje się ją na izolowane powierzchnie. Piankę tę można wykorzystać w mieszkaniach i domach. Stosuje się ją do izolacji ścian wewnętrznych trójwarstwowych lub na przykład podłóg poddaszy nieużytkowych. 

Jakie właściwości termoizolacyjne mają wyroby z włókna celulozowego?

Kolejnym materiałem termoizolacyjnym są wyroby z włókna celulozowego. Ich właściwości wynikają z cech samej celulozy. Dzięki swojej strukturalnej budowie i porowatej powierzchni, materiał ten ma zdolność podciągania kapilarnego i wiązania wilgoci. Przemieszcza on tę wilgoć do miejsc, gdzie jej natężenie jest o wiele mniejsze. Olbrzymia powierzchnia parowania wpływa na szybkość samego procesu. Warunkiem jest tu jednak odpowiednia wentylacja. 

Materiał ten bardzo często stosuje się do wypełniania ścianek działowych, wygłuszania stropów lub do ekranów akustycznych. Ma on właściwości trudnopalne, ale także się nie topi. Jeśli się zwęgli, nie wydzieli żadnych toksycznych substancji. 

Jak ocieplić budynek, czyli ciepłochronne zaprawy murarskie

Do wznoszenia ścian jednowarstwowych o podwyższonej izolacji doskonale nadają się lekkie zaprawy ciepłochronne. Są to keramzyt, trocinobeton, beton komórkowy, pustaki z materiałów porowatych. Wspomniane zaprawy zawierają granulki rozdrobnionych materiałów izolacyjnych takich jak styropian, perlit, keramzyt. Zaprawy na bazie perlitu ekspandowanego to materiały otrzymywane ze szkliwa wulkanicznego.  

   

Izolacje na bazie lekkich kruszyw sztucznych

Lekkich kruszyw sztucznych możesz użyć do ocieplania stropów, stropodachów oraz podłóg na gruncie. Cały proces ocieplania polega na tym, że kruszywo układa się na stropie, zagęszcza oraz pokrywa zaprawą cementową. Wprawdzie kruszywa sztuczne nie mają tak dużej termoizolacyjności, jak opisane wyżej materiały, jednak czasami jest ona wystarczająca. Do najbardziej popularnych kruszyw sztucznych zaliczamy keramzyt i popiołoporyt. 

Materiały pochodzenia wulkanicznego

Do materiałów pochodzenia wulkanicznego zaliczamy granulat z lawy wulkanicznej i perlit ekspandowany. Pierwszy otrzymuje się ze szkliwa wulkanicznego po odpowiedniej obróbce termicznej. Z kolei drugi to mineralogiczne kwaśny materiał. Jego cechą charakterystyczną są zamknięte w lawie wulkanicznej krople wody, które nadają mu szczególnych właściwości. Można go zastosować do izolacji cieplnej i akustycznej oraz jako dodatek do zapraw i betonów. Natomiast granulat z lawy wulkanicznej jest odporny na korozję biologiczną i działanie środków chemicznych. Używa się go do profilowania powierzchni warstwy izolacyjnej.  

Jak widzisz, do izolacji cieplnej stosuje się zarówno materiały pochodzenia naturalnego, jak i te sztuczne. To, które z nich wybierzesz, zależy w głównej mierze od ich właściwości. Nie każdy budynek lub rurociąg wymaga dużej termoizolacyjności, czasami wystarczą umiarkowane parametry. 

Więcej informacji na stronie :

https://4insulation.pl/

4I Sp. z o.o.
ul. Górnych Wałów 7
44-100 Gliwice

Similar Posts