Własne M2 to już coś, jednak jak zagospodarować jego przestrzeń? Musi się w nim znaleźć miejsce na coś do spania, stolik i szafę (a nierzadko także i biurko). Czy sofa rozkładana może pełnić funkcję łóżka? Wielu Polaków zadaje sobie to pytanie. W tym artykule rozważymy tę kwestię i podpowiemy jak wybrać rozkładaną sofę do salonu.
Sofa rozkładana, a może narożnik – co wybrać do salonu?
Sofa rozkładana bardzo często pełni funkcję łóżka, zwłaszcza w salonach, których powierzchnia jest niewielka. W dawnych czasach mebel ten służył jedynie do wypoczynku, dzisiaj jego przeznaczenie znacznie się zmieniło. Czym się różni sofa od narożnika? Sofa rozkładana ma o wiele mniejszą powierzchnię niż narożnik. Jest też bardziej mobilna i wygodniej się ją rozkłada. Składa się z jednego modułu. Natomiast narożnik zajmuje więcej miejsca, ma dwa moduły i jest częściej wybierany do większych pokoi.
Sofa jest bardziej ustawna, podczas gdy narożnik zajmuje dwie ściany w pomieszczeniu. Dlatego właśnie należy przemyśleć jego ustawienie i wybrać mebel lewo- lub prawostronny.
Warto dodać, że narożnik zwykle ma większą powierzchnię do spania niż sofa, chociaż wszystko zależy od powierzchni materaca. Na pewno sofa rozkładana, ze względu na mniejszą ilość łączeń jest wygodniejsza do spania i idealnie nadaje się do salonu.
Jak dobrać sofę rozkładaną do stylistyki salonu?
W zależności od stylu, w jakim urządzony jest salon, warto zdecydować się na dany model sofy. W minimalistycznym wnętrzu sprawdzi się sofa szara, biała lub écru. Z kolei w salonach klasycznych dobrze jest postawić sofę skórzaną lub ze skory ekologicznej. Aby nieco urozmaicić rozkładaną sofę, można zdecydować się na wyrazisty deseń – przeszycia lub pikowanie.
Furorę robią masywne sofy. Oczywiście dają poczucie luksusu, jednak mogą nieco przytłoczyć salon. Warto dlatego wybrać te o cienkich nóżkach, które dodają meblowi lekkości.
Współczesne sofy rozkładane mogą być prawdziwą ozdobą, zwłaszcza że producenci prześcigają się w wymyślaniu ciekawych form. Dobrze jest zwrócić uwagę także na sposób rozkładania sofy, jej powierzchnię, wypełnienie i materiał, z którego jest wykonana.
Sposób rozkładania sofy
Sofy można podzielić ze względu na rodzaj rozkładania. Oczywiście przed jej zakupem należy sprawdzić mechanizm, ponieważ może się okazać, że mebel wcale nie jest idealny. Sposób rozkładanie sofy powinien być wygodny, co jest bardzo ważne zwłaszcza rano, kiedy trzeba szybko ją poskładać.
Mamy zatem system, dzięki któremu sofę możemy wysunąć, a jej oparcie po prostu rozłożyć. Pojemnik na pościel znajduje się tu przeważnie pod siedziskiem. Kolejnym typem jest sofa z wyciąganym spod siedziska wózkiem. Trzeba przy nim uważać, by powierzchnia, po której sunie wózek była równa. W przeciwnym wypadku komfort snu może się znacznie obniżyć.
Bardzo popularnym systemem rozkładania jest tak zwany klik. Sofę podnosi się do góry, a kiedy słychać charakterystyczne kliknięcie, oznacza to, że można ją rozłożyć.
Jaka powinna być powierzchnia sofy po rozłożeniu?
Właściwie nie ma jednej reguły, która byłaby uniwersalna przy wyborze sofy. Wiele zależy od powierzchni w naszym pokoju. Najważniejsze jednak jest to, aby mebel po rozłożeniu był stabilny i miał dostateczną ilość miejsca do spania. Standardem są wymiary 140 x 200 cm.
Wybór sofy można sobie ułatwić, sprawdzając mebel już w sklepie. Warto go rozłożyć i wstępnie oszacować, ile miejsca zajmie. Może się okazać, że zajmuje on tyle powierzchni, że przejście do okna czy szafy jest praktycznie niemożliwe.
Sofa rozkładana a wypełnienie
Sofy rozkładane mają kilka rodzajów wypełnień. Może to być pianka (z czasem przeciera się i staje się coraz cieńsza), sprężyny faliste (rzadko się odkształcają), sprężyny bonellowe (opcja dla osób o różnej masie ciała) lub sprężyny kieszeniowe (uginają się tylko w miejscu nacisku). Możliwe jest połączenie kilku rodzajów wypełnienia jak na przykład sprężyn falistych i bonellowych.
Materiał, czyli obicie sofy rozkładanej do salonu
Wybór obić sof rozkładanych jest po prostu ogromny. Ze względu na praktyczność, warto zdecydować się na materiał plamoodporny i łatwy w czyszczeniu. Lepiej też, aby nie był tkany, gdyż może się pozaciągać. Tkanina powinna być wytrzymała i przede wszystkim miła dla oka. Sofę rozkładaną do salonu wybieramy nie tylko ze względu na funkcję spania, ale także ze względu funkcję wypoczynkową. Zatem musi się na niej dobrze siedzieć i oglądać telewizję lub czytać książkę.
W pomieszczeniach, gdzie jest mało miejsca lepiej wybrać sofę rozkładaną zamiast narożnika. Ten ostatni sprawdzi się w dużych pokojach. Sofa musi się dobrze rozkładać, ważna jest także wielkość powierzchni po jej rozłożeniu. Ze względu na różne rodzaje wypełniane, warto zdecydować się na takie, które jest trwałe i nie odkształca się. Mebel powinien być nie tylko funkcjonalny, ale i ładny.