Pozostałe

Jak strzyc i pielęgnować psy ras długowłosych?

Marzysz o psie z długą i puszystą sierścią? Owczarek szkocki lub szpic to dobry wybór. Jednak czy jesteś w stanie zaakceptować to, że Twój pupil w okresie jesienno-zimowym będzie przynosił na swojej sierści błoto, liście i rzepy? Spokojnie, dobre strzyżenie i pielęgnacja to podstawa sukcesu. Tylko jak dbać o psa, by zawsze był jak z wystawy?

Czym charakteryzują się psy ras długowłosych?

Psy ras długowłosych charakteryzują się długą, miękką i opadającą sierścią. W niektórych przypadkach pozostawia się naturalny włos i przycina tylko jego końcówki oraz wycina włoski wystające spomiędzy opuszek.

Zdarza się, że właściciele decydują się jednak skrócić sierść w obawie przed trudną pielęgnacją i zabrudzeniami.

A jak należy dbać o  sierść ras długowłosych? Codzienne szczotkowanie to konieczność. Chodzi nie tylko o to, by pies wyglądał estetycznie, ale również o to, by wyczesać kołtuny i zabrudzenia.

Czym grozi zaniedbanie szczotkowania psów ras długowłosych? Sierść zbije się w kołtuny, prowadząc do odparzeń spowodowanych niewłaściwym przepływem powietrza przy skórze.

Wiadomo też, że zbyt długi włos wchodzi pupilowi do oczu. Może to spowodować podrażnienia, a nawet zapalenie gałki ocznej.

Jaka fryzura dla psów ras długowłosych?

Wygodna dla właściciela chciałoby się odpowiedzieć. Jednak to, co będzie dobre dla Ciebie, niekoniecznie takie się stanie dla Twojego pupila. Jak zatem ostrzyc psa, by zachować kompromis miedzy jego dobrym wyglądem a komfortową pielęgnacją? To zadanie warto powierzyć doświadczonemu groomerowi.

Czworonogi z długim włosem powinno się częściej zabierać do psiego fryzjera. Pozwoli to utrzymać ich sierść i skórę w dobrej kondycji.

Szpice, pomeraniany, samojedy mają specyficzny rodzaj sierści. Pod żadnym pozorem nie należy ich golić ani zbyt mocno szczotkować. Źle przeprowadzona pielęgnacja i strzyżenie może spowodować, że pies zamiast pięknej puszystej sierści, będzie miał łyse placki.

W okresie letnim nie jest wskazane, aby golić psa przy skórze. Długi włos jest nie tylko dla niego ozdobą, ale także chroni go przed warunkami atmosferycznymi. Zbyt krótko ostrzyżony pupil może doznać szoku termicznego lub doświadczyć innych przykrych konsekwencji. Dlatego warto włos skrócić, ale w granicach rozsądku, pozostawiając przynajmniej 2-centymetrową sierść.

Jak wyglądają zabiegi groomerskie w przypadku psów ras długowłosych?

Grooming ras typu spaniel polega na usunięciu martwego włosa poprzez trymowanie. Wygląda ono zupełnie inaczej niż w przypadku ras psów szorstkowłosych. Tutaj groomer używa gumowych palców lub kamienia groomerskiego. Na rynku jest też wiele grzebyków służących do wyciągania martwego włosa.

Twój groomer powinien być profesjonalistą doskonale znającym się na rasach psów i ich sierści. W przypadku psów wystawowych część sierści włosa jest trymowana, a część skracana nożyczkami lub maszynką do strzyżenia.

Pamiętaj też o tym, że psy ras typu spaniel i seter powinno się kąpać raz w miesiącu, zwłaszcza kiedy żyją one w mieście. Jeśli mieszkasz razem ze swoim psem na wsi, pupila możesz kąpać raz na kwartał.

A co z psami ras całkowicie długowłosych? Należy je kąpać co tydzień lub co dwa. Oczywiście przed każdą taką kąpielą trzeba dokładanie wyczesać sierść czworonoga.  Co ważne, po umyciu nie można zostawiać sierści psa do naturalnego wyschnięcia. Dlatego groomer zawsze używa suszarki.

Jakie środki do pielęgnacji sierści będą dobre dla długowłosego psa?

O dobre środki do pielęgnacji psa (nie tylko długowłosego) zapytaj groomera. U niego w salonie znajdziesz na pewno niezbędne kosmetyki. Nie myj psa szamponem przeznaczonym dla ludzi. Twój pupil ma zupełnie inne pH skóry niż Ty, więc możesz mu tylko zaszkodzić.

Wartościowy szampon będzie zawierał składniki takie jak na przykład olej z jojoby, który nie tylko nawilży skórę, ale także ułatwi rozczesywanie i nabłyszczy włos. Po umyciu sierści szamponem zawsze nakładaj odżywkę przeznaczoną dla włosa pupila.

Kiedy rozczesujesz skołtunione futerko, możesz wspomóc się specjalnymi preparatami w sprayu ułatwiającymi rozczesywanie. Pielęgnacja domowa jest konieczna, jeśli chcesz utrzymać zdrową, bujną i miękką sierść swojego pupila.

Sprawdź naszą ofertę https://studio4dogs.pl/

Similar Posts