Piecyki gazowe pełnią w domach i mieszkaniach wiele funkcji. Ich głównym zadaniem jest ogrzewanie wody oraz pomieszczeń. Niewłaściwe działanie piecyka prowadzi do wielu problemów, a nawet stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców. Warto więc pamiętać o regularnym ich serwisowaniu i przeglądach technicznych.
Wyróżniamy dwa typy pieców gazowych. Piecyki dwufunkcyjne ogrzewają zarówno pomieszczenia jak i wodę, natomiast jednofunkcyjne służą wyłącznie do grzania wody. Poprawnie działający piecyk jest bezpieczny dla użytkowników i pozwala cieszyć się stabilną temperaturą w domu, co jest szczególnie istotne zimą, gdy pokoje szybko się wychładzają. Kluczowy jest również stały dostęp do ciepłej wody zapewnianej przez piecyk.
Niebezpieczeństwa związane z piecykami gazowymi
Przy błędnie działającym piecu gazowym na domowników czyha szereg zagrożeń. Nie wolno ich bagatelizować, gdyż wada piecyka może doprowadzić do tragedii. Pierwszy problem to cofanie się spalin z komory spalania, co prowadzi do zatrucia powietrza i poważnych dolegliwości – od lekkiego bólu głowy aż do zgonu.
Kolejnym niebezpieczeństwem jest ulatniający się czad – substancja bezwonna, a zarazem bardzo groźna, gdyż uniemożliwia prawidłowe pobieranie tlenu przez organizm, co prowadzi do szybkiej utraty przytomności i śmierci. Podstawowe objawy zatrucia tlenkiem węgla to ból głowy, wymioty, drżenie mięśni, konwulsje, śpiączka i śmierć. Znakiem charakterystycznym zatrucia czadem jest specyficzne, ciemnoróżowe zabarwienie skóry ofiary.
Trzeci problem spowodowany awarią piecyka gazowego to ulatnianie się gazu, co może prowadzić do zatrucia lub wybuchu i pożaru w domu.
Awaria piecyka może spowodować trwałe uszkodzenia zdrowia, śmierć lub pożar. Warto więc pamiętać, że serwisowanie i naprawa piecyków gazowych to nie zbędny wydatek, a kluczowa inwestycja we własne zdrowie i mienie. Centrum Gazowe przypomina swoim klientom o konieczności regularnego serwisowania piecyków.
Dlaczego trzeba serwisować piec gazowy?
Dzięki regularnym przeglądom piecyka znacznie zmniejsza się ryzyko jego uszkodzenia. Awarie to nie tylko groźne incydenty, ale też przerwy w ogrzewaniu wody i pomieszczeń. Brak ogrzewania prowadzi do zawilgocenia wnętrz i rozwoju pleśni i grzybów w lokalu. Mogą one uszkodzić elewacje, podłogi oraz meble.
Przestój w działaniu piecyka może zatem spowodować duże straty, gdyż trzeba wtedy naprawić – nieraz kosztowną – awarię, wymienić uszkodzone meble, naprawić ściany, a także pozbyć się grzyba. Obecność pleśni w domu prowadzi do osłabienia organizmu oraz poważnych chorób układu oddechowego. Z kolei w zimnym mieszkaniu bardzo łatwo o przeziębienie.
Kiedy powinno się serwisować urządzenia gazowe?
Przepisy prawne nakazują wykonywanie przeglądu piecyka w regularnych odstępach czasu. Najlepiej zorganizować to późną wiosną lub latem, gdy można wyłączyć piecyk bez żadnych uciążliwości. Serwisowanie piecyka jest również konieczne w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w jego działaniu. Nie należy bagatelizować nawet drobnostek. Warto więc zwrócić uwagę na problemy z zapłonem, samoczynne gaśnięcie piecyka oraz na nietypowe odgłosy dochodzące z urządzenia podczas zapłonu lub w trakcie jego pracy. Buczenie, pukanie czy metaliczny pogłos może świadczyć o nieprawidłowym działaniu piecyka. Należy też zwracać uwagę na zapach spalin lub dymu. Również złe samopoczucie, częste bóle głowy oraz osłabienie powinny zaalarmować mieszkańców.
Komu zlecić serwisowanie piecyka gazowego?
Godną zaufania firmą działającą na Śląsku jest Centrum Gazowe. Ich specjalnością jest właśnie serwisowanie i naprawa piecyków gazowych. Działają tak wyłącznie fachowcy z wieloletnim doświadczeniem i kompletem uprawnień wymaganych przez prawo. W ich ofercie znaleźć można zarówno naprawę, jak i serwisowanie, wymianę oraz montaż piecyków renomowanych producentów. Przed wyborem serwisanta warto sprawdzić doświadczenie i uprawnienia specjalistów, oraz zapoznać się z opiniami klientów. Zatrudnienie przypadkowej „złotej rączki”, tylko dlatego że jego usługa jest nieco tańsza, może doprowadzić do tragedii.
Jak wybrać nowy piecyk gazowy?
Czasami uszkodzony piecyk można łatwo przywrócić do użytku. Nieraz naprawa piecyków gazowych jest nieopłacalna, gdyż koszt naprawy wynosi prawie tyle samo, co zakup nowego urządzenia. Niekiedy stary piecyk można przenieść do nowego lokalu, ale jeśli będzie tam musiał ogrzewać większą powierzchnię, to nie spełni tam swojej roli, a do tego szybko się zepsuje.
Nowy piecyk musi być dopasowany do parametrów pomieszczenia, w którym będzie pracował, żeby prawidłowo grzać. Centrum Gazowe dokonuje pomiarów i wizji pomieszczeń u klientów, aby dobrać piecyk gazowy o odpowiedniej mocy i parametrach dostosowanych do ich potrzeb. Fachowcy, których specjalnością jest naprawa piecyków gazowych, potrafią zasugerować kupującym modele, które rzadko ulegają awariom. Ponieważ od sprawnego piecyka zależy zdrowie i mienie użytkowników, warto wybrać model renomowanego producenta z długą gwarancją.
Ponieważ serwis, naprawa i zakup nowego piecyka gazowego wiąże się z poważnymi konsekwencjami, warto powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie. Specjaliści nie tylko zainstalują piecyk, ale też doradzą, jak bezpiecznie go użytkować. Podpowiedzą również, że warto zamontować dodatkowo czujniki czadu, dymu i gazu, aby błyskawicznie wykryć awarię, zanim dojdzie do nieszczęścia.