Pozostałe

Ekogroszek – czy opłaca się nim ogrzewać dom?

Ekogroszek stanowi jeden z materiałów opałowych. Przez wiele lat powstało na jego temat dużo mitów. Najbardziej powszechną opinią jest to, że ogrzewanie za pomocą ekogroszku jest dość drogie i niezbyt opłacalne. W końcu w większości domów stosuje się węgiel i jest to dość dobre rozwiązanie.

Jest to od lat sprawdzony i pewny surowiec, dlatego ma tak wielu zwolenników. Jak w rzeczywistości jest z tym ekogroszkiem ? Czy warto zainwestować w takie rozwiązanie ?  Czym jest ekogroszek ?  Żeby móc lepiej zrozumieć fenomen ogrzewania za pomocą ekogroszku, dobrze będzie dowiedzieć się, czym on dokładnie jest. Najłatwiej mówiąc, ekogroszek to rodzaj paliwa stałego, które uzyskuje się z węgla brunatnego, albo kamiennego. Można go używać w specjalnych kotłach do ekogroszku.

W trakcie jego spalania powstają małe ilości siarki, a co za tym idzie także, nie będziemy mieć również problemu z nazbyt dużymi ilościami popiołu w kotle.   Indywidualne preferencje co do palenia ekogroszkiem Pierwszą istotną kwestią, którą należy brać pod uwagę, są na pewno nasze indywidualne preferencje. Musimy określić swoje potrzeby grzewcze. Inny rodzaj opału będziemy potrzebować do ogrzewania domu, a inny zaś do ogrzewania mieszkania. Jest to niby oczywiste, niemniej nierzadko sporo osób o tym po prostu zapomina. Moc kotła powinna być dopasowana do naszych potrzeb. Nie ma sensu kupowanie wielkiego kotła do małych pomieszczeń, ponieważ jego moc nie zostanie w pełni wykorzystana. Tak samo bezsensowna będzie inwestycja w niewielki kocioł, bo na pewno nie da rady on ogrzać całej powierzchni domu.  Koszty ogrzewania za pomocą ekogroszku  Jeśli porównać ogrzewanie ekogroszkiem do ogrzewania pomieszczenia za pomocą prądu, oleju, albo gazu, to pierwsze rozwiązanie jest dużo tańsze, nawet aż do 40 procent.

Dzięki kotłom, które mają podajniki nie istnieje konieczność wielokrotnego dosypywania opału w ciągu doby. Ekogroszek podawany jest bowiem w sposób automatyczny prosto z zasobnika. W zależności od tego, jaka w danym momencie jest pogoda, zapasy ekogroszku w zasobniku trzeba uzupełniać raz w ciągu kilku dni. Latem możliwe jest podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, spalając przy tym 3-4 worków ekogroszku na miesiąc. 

Similar Posts