Pozostałe

Dezynfekcja metodą ozonowania – co warto wiedzieć?

Ozonowanie jest bezpieczną i ekologiczną metodą walki z chorobotwórczymi alergenami, wirusami, bakteriami, pleśnią oraz trującymi związkami chemicznymi. Ponadto jest zalecana w przypadku konieczności usunięcia brzydkich zapachów. Dowiedz się, jakie jeszcze są jej zalety i kiedy warto się na nią zdecydować.

Dezynfekcja pomieszczeń

Na ten sposób dezynfekcji najczęściej ludzie decydują się w przypadku wystąpienia chorób wirusowych, aby wyeliminować szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje i alergeny, które mogą stanowić potencjalne ryzyko dla zdrowia domowników lub postronnych osób w przypadku placówek publicznych. Innym ważnym czynnikiem jest konieczność uprzątnięcia miejsca zgonu – po śmierci z ciała człowieka wydobywają się bowiem niebezpieczne dla zdrowia substancje.

Warto rozważyć również ozonowanie w przestrzeni biurowej, ze względu na dużą skuteczność w usuwaniu drobnoustrojów. Nie jest dla nikogo zaskoczeniem, że biura (zwłaszcza te w typie open space) stanowią wręcz wymarzone warunki do ich rozwoju. W tej sytuacji ozonowanie skutecznie pozbędzie się namnażających się bakterii, wirusów i grzybów m.in. ze sprzętu pracowników, np. komputerów czy telefonów.

Odkażanie pojazdów

Warto wiedzieć, że dezynfekcja za pomocą ozonu doskonale sprawdzi się również w przypadku flot pojazdów, które transportują żywność (przestrzeni ładunkowych i chłodni). Ozonowanie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku pojazdów, w których wymagane są najwyższe standardy dotyczące higieny, dlatego stosowane jest również w takich miejscach jak karetki, karawany i floty taksówkarskie.

Na ozonowanie decydują się również właściciele prywatnych samochodów ze względu na to, że ozon dociera do każdej szczeliny, skutecznie czyszcząc przy tym układ wentylacyjny. Obok czyszczącego działania ozonu, warto wspomnieć również to, że jest on doskonałym środkiem zwalczającym brzydkie zapachy. Ze względu na tę właściwość, często na zabieg przy jego użyciu decydują się właściciele zwierząt, którzy przewozili swoje pupile w aucie oraz osoby, które zakupiły pojazd od nałogowego palacza.

Na koniec warto dodać, że na właścicielach pojazdów służących do transportu zwierząt, paszy i zwierząt, zgodnie z normami HACCP ciąży obowiązek czyszczenia pojazdów przed załadunkiem oraz dezynfekcji naczep i chłodni za każdym razem, gdy wystąpi ryzyko zarażenia chorobotwórczymi drobnoustrojami. 

Czy warto zdecydować się na ozonowanie?

Ozonowanie świetnie sprawdza się w każdym miejscu wymagającym przywrócenia porządku i czystości, usunięciu uciążliwych zapachów. Z tego względu z powodzeniem jest stosowane zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych domach. Usługa ta przeprowadzana jest więc m.in. w pensjonatach, hotelach, przedszkolach i szpitalach. Ozon działa dużo skuteczniej i szybciej od innych metod dezynfekcji, a ponadto nie przynosi negatywnych konsekwencji dla środowiska naturalnego.

Similar Posts