Zdrowie psychiczne w naszym kraju to niestety temat niesłusznie tabuizowany i systemowo ignorowany. Tym większą szkodę odnoszą osoby dotknięte rozmaitymi grupami problemów i zaburzeń osobowościowych, których zapotrzebowanie na pomoc przerasta oferowane środki zaradcze. W przypadku osób dotkniętych depresją ważne jest również posiadanie wsparcia ze strony bliskich i przyjaciół oraz możliwie jak najszybsze rozpoznanie objawów i sięgnięcie po specjalistyczną pomoc. Poniżej skupiamy się na pierwszych objawach behawioralnych towarzyszących depresji u nastolatka, na które powinni zwrócić uwagę ich rodzice i opiekunowie.
Funkcjonowanie rodzinne, towarzyskie i społeczne nastolatka z depresją
Wystąpienie problemów depresyjnych u młodzieży objawia się najczęściej ich zaburzonym funkcjonowaniem na co dzień. Pierwszym objawem, często występującym na wczesnym etapie choroby, jest nadmierna izolacja dziecka. Szczególnie jeśli preferuje ono spędzać czas we własnym gronie, którego dodatkowo nie poświęca na rozwijanie własnych pasji. Najczęściej nastolatkowie z depresją uciekają w świat własnych myśli. Potrafią przez długi czas biernie leżeć na łóżku, nie podejmując żadnych istotnych aktywności.
Ograniczenie życia towarzyskiego i ilości kontaktów z rówieśnikami również może świadczyć o problemach z depresją. Szczególnie jeśli Twoje dziecko nie przepada za nawiązywaniem relacji nawet z osobami, które do tej pory uważało za bliskie lub zaufane.
Depresja może objawiać się także poprzez zaburzenia związane z wykonywaniem codziennych funkcji – takich jak odżywianie, dbanie o swój wygląd, mycie własnego ciała. Szczególnie zaburzenia odżywiania – całkowita rezygnacja ze spożywania posiłków, ograniczenie się do żywności wysoce przetworzonej, fast foodów lub niezdrowej – mogą informować o rozwijającej się depresji.
Problemy z funkcjami kognitywnymi u młodzieży z depresją. Psycholog Bydgoszcz
Osoby młode często wykazują objawy związane z ich funkcjonowaniem umysłowym. Dotyczyć mogą między innymi problemów z pamięcią, niezdolnością do utrzymania koncentracji, zaburzonymi umiejętnościami komunikacyjnymi oraz obniżoną kompetencją językową. Symptomatyczne jest, jeśli Twoje dziecko wykazuje zaburzone funkcjonowanie umysłowe o różnych porach dnia – zarówno o poranku, w środku dnia, jak i wieczorem.
Zaburzenia snu oraz niemożność zrelaksowania się to kolejne problemy dotykające młodzieży z depresją. Nastolatkowie mogą mieć problem z zaśnięciem, które zajmuje im dużo czasu – niekiedy nawet około dwóch godzin. Również problemy z porannym wstawaniem mogą świadczyć o depresji. Warto wymienić także nocne wybudzanie się oraz nadmierne występowanie koszmarów.
Ostatnią grupę objawów, o której wspomnimy, są zaburzenia samopoczucia. Zaliczyć tu należy: bycie markotnym, brak zainteresowań, brak poczucia humoru oraz eksponowanie czarnych i negatywnych przemyśleń. Nastolatkowie z depresją mogą mówić o samobójstwie, samookaleczeniu lub podejmować inne tematy o wyjątkowo pesymistycznym i autoagresywnym charakterze.
Żadna z grup powyższych objawów nie powinna być ignorowana przez rodziców zatroskanych o zdrowie swoich dzieci. Jeśli Twój nastolatek lub nastolatka wykazują symptomy depresyjne, najlepszym kierunkiem poszukiwania pomocy jest kontakt z poradnią zdrowia psychicznego.