Strach przed dentystą to dość głęboko zakorzenione w naszym społeczeństwie zjawisko socjotechniczne. Niestety, w niektórych przypadkach przybiera ono formę panicznego lęku, z którym powinno się walczyć. Co zrobić, by wyleczyć się z dentofobii?
Po pierwsze – skuteczne profilaktyka
U większości osób, strach przed dentystą ma swoje korzenie już we wczesnym dzieciństwie. Ciągłe przekonywanie maluchów, że „jakoś to będzie”, budzi w nich naturalny lęk przed gabinetem stomatologicznym. Badania jasno wskazują, że zmiana podejścia rodziców w tej materii, znacząco może poprawić obraz dentysty w oczach dzieci. Ponadto zachowanie przez rodziców ciągłości wizyt kontrolnych, sprawia, że maluchy odbierają wizytę u dentysty, jako swoistą konieczność.
Pacjent i dentysta – specyficzna relacja
W relacji pomiędzy pacjentem i dentystą, ogromną rolę odgrywa zaufanie. To ono pozwala pokonać traumy z dzieciństwa i daje szansę na częstsze wizyty w gabinecie dentystycznym. Stomatolog leczący osoby z dentofobią, musi mieć świadomość, że jego pacjenci to osoby wyjątkowe, które należy leczyć w sposób specyficzny i niezwykle delikatny. Bardzo ważne jest, by dentysta Gliwice poinformował wcześniej daną osobę, czy pojawi się ból lub czy wystąpią różne działania niepożądane. Wzajemne oszukiwanie się nie przyniesie rozwiązania problemu, lecz – co gorsza – doprowadzi do pogłębienia się tego odczucia.
Otoczenie też jest ważne
Budowa pozytywnego obrazu dentysty w społeczeństwie, jest też w pewnym stopniu uzależniona od… aranżacji gabinetów stomatologicznych. Badania jasno wskazują, że ciepłe i przytulne wnętrza, połączone z przyjaznym i sympatycznym personelem, to gwarant budowania większego zaufania na linii Pacjent – dentysta. Nowoczesne wyposażenie gabinetu dentystycznego sprawia, że Pacjent zaczyna odbierać dentystę jako profesjonalistę, który wie, co robi.
Podsumowując, z dentofobią da się walczyć. Zwłaszcza, jeśli walce tej towarzyszy ciągłe budowanie zaufania i pozytywnych relacji pomiędzy Pacjentem a dentystą.