Choroby

Co na porost włosów

Nawet u krzepkiego człowieka wypadanie włosów, w określonych ilościach, jest czymś normalnym. Nadmierne gubienie włosów może mieć podłoże chorobowe, aczkolwiek nie bez znaczenia jest ich odpowiednia pielęgnacja, racjonalne odżywianie i dostarczanie organizmowi niezbędnych substancji bezpośrednio wpływających na włosy, skórę i paznokcie.

Co rusz powodem łysienia jest stres, zmęczenie, ale również schorzenia tarczycy chociażby. Wypadanie włosów może być skutkiem niepożądanym stosowania leków, mających pomóc w innych chorobach. W ulotce informacyjnej każdego leku muszą być umieszczone informacje dotyczące działań ubocznych. Skoro wypadanie włosów może być uzależnione od kuracji, po zakończeniu objawy powinny ustąpić. Jeśli wypadanie włosów sprowokowane jest niedoborem składników, minerałów albo witamin właściwe ich aplikowanie powinno zakończyć problem. Przewaznie niedokrwistość może mieć wpływ na kondycję włosów, więc na wszelki wypadek warto sprawdzić poziom żelaza we krwi.

Faceci częściej niż panie skarżą się na łysienie androgenowe. Schorzenie ma podłoże hormonalne. Specyficzna utrata owłosienia na części czołowej czy na szczycie głowy (u pań) to objaw tej choroby. Oczywiście i inne stany chorobowe mogą mieć wpływ na zawyżone łysienie. Może to być np. toczeń rumieniowaty, schorzenia zakaźne albo nawet gorączka trwająca parę dni. Przeważnie sami powodujemy wzrost wypadania włosów na skutek złej ich pielęgnacji. Zbyt częste suszenie, prostowanie czy malowanie znacznie je osłabia. Wówczas ograniczenie tych zabiegów i właściwe odżywienie włosów poprawi ich wygląd i kondycje. Złe pielęgnowanie włosów może z czasem prowadzić do chorób skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To z kolei przyniesie znaczne ubywanie włosów.

Człowiek o dobrym zdrowiu traci w ciagu doby nawet kilkaset włosów. W okresie jesiennym i wiosennym nawet kilka razy więcej. W tym czasie wzmożone pielęgnowanie skóry głowy i włosów pozwala zminimalizować powyższy proces. Niezbędna jest nie tylko higiena, ale także suplementacja całego organizmu.

Więcej w tym blogu: odżywka na porost włosów

Similar Posts