Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego jak niesamowicie ważnym organem jest w organizmie każdego człowieka trzustka. Czyli to w jednoznaczny sposób wskazuje na to, że deprecjonowanie bólu trzustki, jakże optymistyczne wychodzenie z założenia, iż za pewien czas ból przejdzie, w żadnym razie nie ma sensu. Oczywiście, ból trzustki nie musi z automatu oznaczać bardzo poważnych kłopotów, ale jeżeli będzie on się powtarzał, to lekka „panika” jest już jak najbardziej czymś wskazanym. Szczególnie, że jakby nie patrzeć scenariusz wchodzący w rachubę jest taki, iż niestety dowiemy się o raku trzustki w naszym organizmie. Jest to naturalnie najbardziej pesymistyczne wyjście, mimo wszystko nie jest częste, więc nie panikujmy zbytnio. Na początku dowiedzmy się więcej na temat samej trzustki i bólu z nią związanego. Trzustka jest narządem gruczołowym, który jest umiejscowiony w górnej części jamy brzusznej. Charakteryzuje się nieregularnym, wytłuszczonym oraz spłaszczonym w wymiarze grzbietowo-brzusznym kształtem.
Co na ból trzustki
Picie alkoholu, palenie papierosów, nieprawidłowa dieta – to wszystko sprawia, że bóle naszej trzustki mogą się nasilać. A to jednoznaczny sygnał: trzeba możliwie jak najszybciej wziąć się za siebie, zmienić swoje życie, no i naturalnie pójść do lekarza, ponieważ tylko i wyłącznie on jest w stanie jednoznacznie powiedzieć co nam tak naprawdę polega. Najczęstszymi objawami poważnych problemów z trzustką są biegunki tłuszczowe, nagły spadek masy ciała i świąd skóry. Jeżeli oprócz bólu dostrzeżemy jeden z tych objawów, to powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że coś się jakby nie patrzeć dzieje. Przede wszystkim na zapalenie trzustki są narażone osoby po czterdziestym roku życia, bardziej mężczyźni, aniżeli kobiety. W naszym kraju na przewlekłe bądź ostre zapalenie trzustki choruje około 3000 pacjentów rocznie. A więc raczej nie jest to zawrotna liczba, ale to nie oznacza tego, iż możemy wykluczyć problemy z trzustką akurat u siebie.
Nasz lekarz rodzinny oczywiście nie można w sposób jednoznaczny stwierdzić tego czy odczuwany przez nas ból jest z całą pewnością bólem trzustki. Aby poprawnie zdiagnozować problemy z trzustką należy przeprowadzić szereg specjalistycznych badań. A w jaki sposób można później ewentualnie leczyć choroby trzustki? Cóż, na pewno niezbędne jest przejście na niskotłuszczową dietę, stosowanie leków, ale również gwałtowna zmiana trybu życia. Jeżeli do tej pory bardzo lubiliśmy pić alkohol, można powiedzieć, że nawet go nadużywaliśmy, do tego byliśmy uzależnieni od papierosów i tłustego jedzenia, bez najmniejszego cienia wątpliwości powinniśmy możliwie jak najszybciej się zmienić. Bo jeżeli tego nie zrobimy, całkowicie zignorujemy zalecania lekarzy oraz innych specjalistów, nasze problemy z trzustką będą bardzo szybko się pogłębiały. A potem może być już za późno na w miarę bezbolesne leczenie. Mądry Polak po szkodzie? Niech to hasło nie będzie w przypadku naszej osoby miało racji bytu!