Choroby Zdrowie

Chrom – nie tylko na odchudzanie

Czasami można odnieść wrażenie, że cały świat się odchudza i wciąż przybywa cudownych środków i sposobów wspomagających odchudzanie, spalanie tłuszczu i modelowanie sylwetki.

Są jednak również składniki potrzebne naszemu organizmowi, które służą nie tylko do odchudzania. Takim składnikiem jest chrom, który słynie głównie ze swoich wspaniałych zdolności odchudzających. Lecz jak się przekonamy ma on również inne cenne zdrowotne działanie w naszym organizmie.

Jakie więc właściwości chromu możemy wymienić?

Chrom jest mikroelementem pełniącym istotną rolę w organizmie człowieka. Przede wszystkim zmniejsza on zapotrzebowanie organizmu na insulinę, a to oczywiście sprawie, że nie mamy takiej ochoty na słodkie przekąski jak zazwyczaj. Chrom zmniejsza poziom złego cholesterolu a podwyższa dobry. W związku z tym może być on przydatny dla osób, które maja podwyższony poziom cholesterolu. Ponadto bierze on udział w procesie przemiany węglowodanów, tłuszczów i białek. Jego odpowiednia dawka może ochronić organizm przed chorobami takimi jak choroby serca, cukrzyca, miażdżyca.

Poznaj więcej właściwości chromu

Jak stosować chrom?

Najlepiej oczywiście dostarczyć tak cenny składnik, jakim jest chrom poprzez urozmaicenie diety produktami z zawartością chromu. Są to między innymi: owoce morza, orzechy brazylijskie, jaja, jabłka, warzywa oraz zioła. Można oczywiście zakupić chrom w postaci suplementu lub gdy zaleci go lekarz w przypadku jego niedoboru. Przyjmować należy wtedy dawki wg. wskazań lekarza lub ulotki.
Podczas przyjmowania chromu trzeba uważać, aby nie przekroczyć bezpiecznej dawki. Zbyt dużo chromu w organizmie może mieć działanie rakotwórcze, wywoływać bóle głowy, bezsenność, wahania nastroju.
Największe zapotrzebowanie na chrom mają osoby, które uprawiają sport, pracują fizycznie lub nie mogą poradzić sobie z łaknieniem na słodycze.
Chrom może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Należy uważać, jeżeli bierze się również leki przeciwzapalne, insulinę lub witaminę C.
Jak przy prawie każdym suplemencie wcześniej należy sprawdzić wszystkie za i przeciw, a najlepiej poradzić się specjalisty w tej dziedzinie. Oprócz lekarza może być nim również dietetyk lub naturoterapeuta.

Similar Posts