Ugryzienie kleszcza może wiązać się z wystąpieniem poważnej choroby jaką jest borelioza. Jest to choroba która atakuje organizm i bez odpowiedniej reakcji medycznej prowadzić może do poważnych powikłań. Z jakimi objawami wiąże się ta choroba, i jak wygląda diagnostyka?
Borelioza – podstawowe informacje
Borelioza to choroba zakaźna wieloukładowa choroba wywoływana przez bakterie należące do krętków. W Polsce najczęściej spotykana jest w przypadkach ukąszeń kleszczy, które zainfekowane bakterią wtłaczają ją wraz ze śliną do krwioobiegu człowieka, wywołując charakterystyczny rumień. Kolejnym objawem ukąszenia przez kleszcza i podejrzenia boreliozy są m.in. gorączka, dreszcze, znaczne osłabienie i ból głowy, przez co łatwo jest pomylić to ze zwykłą grypą. Borelioza to niebezpieczna choroba, która nieprawidłowo zdiagnozowana może skutkować poważnymi i długotrwałymi problemami ze zdrowiem, m.in. zapaleniem stawów, czy nawet zapaleniem mięśnia sercowego. Po wielu latach od zakażenia u części chorych dochodzi do zanikowego zapalenia skóry, i poważnych powikłań neurologicznych.
Dlaczego borelioza jest niebezpieczna?
Ta zakaźna choroba jest klasyfikowana jako jedna z niebezpieczniejszych głównie przez fakt, że trudno ją początkowo zdiagnozować, a późne jej wykrycie utrudnia całkowite wyleczenie. Poważne powikłania, w tym przede wszystkim natury neurologicznej i powiązanej z układem kostnym i stawowym, dodatkowo zagrożenie wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego to niebezpieczeństwo, z którym musi zmierzyć się chory. Borelioza często jest błędnie diagnozowana głównie przez fakt pojawiania się grypopodobnych objawów na samym początku, a w przypadku tej choroby im wcześniej jest ona wykryta, tym lepiej dla pacjenta. To właśnie dlatego bardzo uważnie należy obserwować swoje ciało w przypadku zauważenia ugryzienia przez kleszcza, a rumień pojawiający się na skórze należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem w celu sprawdzenia, czy nie pojawiło się niebezpieczeństwo wystąpienia boreliozy.
Jak dochodzi do zakażenia boreliozą?
Do zakażenia boreliozą może dojść jedynie na wskutek ukąszenia przez zakażonego kleszcza. Nie ma możliwości zarażenia się tą chorobą np. drogą kropelkową czy innym, bezpośrednim kontaktem z osobą zakażoną. Bakteria tej choroby jest przekazywana przez kleszcza wprost do krwioobiegu, gdzie jest rozprzestrzeniana i wywołuje grypopodobne objawy, w tym wysoką gorączkę i dreszcze. Zanim jednak bakteria zostanie przekazana do organizmu człowieka, zwykle mija około kilku godzin, dlatego istotne jest obserwowanie swojego ciała i kontakt z lekarzem, kiedy zauważymy kleszcza na swojej skórze.
Jedyną możliwością stwierdzenia czy dany kleszcz mógł zarazić nas boreliozą jest przeprowadzenie badania genetycznego kleszcza. Badanie takie można zamówić na stronie: https://zbadajkleszcza.pl/ Badanie to jest przeprowadzane w laboratorium i pozwala wykluczyć boreliozę bezpośrednio po ukąszeniu kleszcza.
Diagnostyka boreliozy – najważniejsze informacje
Po udaniu się do lekarza i stwierdzeniu ukąszenia kleszcza na skórze, specjalista może zlecić przede wszystkim wykonanie szeregu badań krwi, by stwierdzić czy doszło do zarażenia krętkami Borrelia. Jeżeli w miejscu ukąszenia pojawił się charakterystyczny rumień, można stwierdzić zakażenie boreliozą. W przypadku, jeśli nie występuje rumień, wówczas przeprowadza się badania krwi – Elisa oraz Western Blot.
Jak wygląda leczenie Boreliozy?
Początkowy etap zakażenia pozwala jeszcze wdrożyć lekarstwa i antybiotyki, które neutralizują bakterię w organizmie, ograniczając jednocześnie skutki uboczne. We wczesnej fazie choroby wdrażane są zazwyczaj doksycyklina albo amoksycylina przez 14–21 dni w formie zastrzyków lub lekarstw doustnych. Niemniej jednak w przypadku dalszego postępowania choroby lub wykrycia jej na zaawansowanym etapie, kuracja opierać się może na wykorzystywaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych na bóle stawów lub odpowiednio dobranej antybiotykoterapii. Uwagę wtedy zwraca się szczególnie na minimalizowaniu skutków ubocznych powstałych na wskutek zakażenia Boreliozą.