Olej lniany jest olejem wytwarzanym w procesie tłoczenia nasion lnu – na zimno. W wyniku procesu tłuczenia dostajemy żółty olej, cechujący się intensywnym i cierpkim zapachem, zaś w smaku ma specyficzną goryczkę. Powinniśmy spożywać go tylko na zimno, przechowujmy w ciemnym szkle, w zaciemnionym miejscu, w temperaturze pokojowej. Co prawda olej lniany jest w Polsce coraz bardziej popularny, ale z uwagi na wysoką cenę i relatywnie nieciekawy smak, nie przypadł do gustu znaczącej części ludzkości. Jednakże warto się przełamać, ponieważ wiele osób bardzo sobie chwali właściwości oleju lnianego. Jest on znany od czasów starożytności, był wykorzystywany jako środek spożywczy, w procesie wyrobu tkanin, impregnacji drewna, ale również był świetny jeżeli w grę wchodziła pielęgnacja skóry i włosów. Upłynęło trochę czasu, aż ludzie najzwyczajniej w świecie zrozumieli, że ten kto używa oleju lnianego, o wiele rzadziej zwykł uskarżać się na problemy zdrowotne. Już słynny Hipokrates polecał wywary z nasion lnu – głównie ludziom mającym schorzenia gastrologiczne i problemy z błonami śluzowymi.
Olej lniany i jego właściwości
Olej lniany jest niezastąpiony w przypadku pojawienia się chorób skórnych, alergii, wysypek. Regularne picie preparatu niejako blokuje reakcje alergiczne, które mają miejsce z powodu mylnej odpowiedzi ze strony układu odpornościowego. Jest także doskonały w kwestii procesów trawiennych, wpływa pozytywnie na nasz metabolizm, zapobiega wytwarzaniu się kamieni żółciowych, przyczynia się do ich rozpuszczania i rozkruszania. Działa również leczniczo na jelita oraz ich stany zapalne. Olej zaleca się także w przypadku chęci leczenia hemoroidów, refluksu, nadkwasoty czy nawracającej zgagi. Także kobiety będące w ciąży bądź karmiące piersią powinny bardziej doceniać znaczenie oleju lnianego – zostało udowodnione, że matki pijące w trakcie wywar z oleju lnianego rodziły inteligentniejsze dzieci, mające większe umiejętności w koncentracji i zapamiętywaniu informacji. Olej lniany sprzyja redukcji ilości tkanki tłuszczowej, wpływa na zmniejszenie bóli mięśni, szybszą regenerację tkanki mięśniowej, wspomaga funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, zapewnia lepsze samopoczucie, reguluje gospodarkę hormonalną, a także zapobiega infekcjom i kontuzjom. Jednym słowem: można śmiało powiedzieć, że osoby uprawiające sport nie powinny w żadnym razie deprecjonować oleju z lnu! To samo w przypadku osób starszych bądź chcących pomóc swojemu układowi nerwowemu i psychice. Co ciekawe, łysiejący panowie mogą dzięki temu olejowi przynajmniej zahamować proces wypadania swoich włosów, to żadne mrzonki, tak właśnie jest!
To wszystko pokazuje, iż olej lniany to bardzo interesujący specyfik, który powinien być przez nas spożywany każdego dnia. Na początku być może nie będziemy do końca przekonani, ponieważ smak, zapach i koszt nie są korzystne, ale po pewnym czasie zdołamy się przyzwyczaić. Nie deprecjonujmy czegoś, co jest z nami od tysięcy lat!