Pęcherzyk żółciowy, który bardzo często jest nazywany woreczkiem żółciowym – a to niepoprawna forma, to nieduży narząd umiejscowiony nieopodal wątroby oraz dwunastnicy. Można powiedzieć, że przypomina kształtem gruszkę, ma długość od 7 do 12 cm, a jego pojemność to jakieś 30-50 ml. Niby niewielki organ, ale potrafi spowodować bardzo dużo kłopotów – nie tylko w postaci silnych bóli wywołanych przez kamienie. Pęcherzyk zwykł wykazywać gwałtowne tendencje do pojawiania się złogów, za które to odpowiada cholesterol. Z tego powodu osoby odżywiające się niezdrowo, bardzo tłusto, są bardziej narażone na pojawienie się problemów z pęcherzykiem żółciowym. Nie pełni żadnej roli w wytwarzaniu hormonów oraz innych substancji, jednakże odgrywa istotną rolę jako asystent wątroby. Najpopularniejsze choroby pęcherzyka to stan zapalny, kamica, podrażnienie pęcherzyka, którego powodem jest kiepska dieta, ale również niestety stany nowotworowe. Co zrobi lekarz z chorym pęcherzykiem? W większości przypadków zdecyduje się w całości go usunąć. Co prawda medycyna idzie do przodu, a więc są alternatywne metody leczenia m.in. kamieni żółciowych, lecz doktorzy dosyć sceptycznie do tego podchodzą. Zresztą ich zdanie o farmakologii i laseroterapii jest generalnie podobne. Nie wydaje się, aby usuwanie tylko części pęcherzyka miało jakikolwiek sens, ponieważ nawet na najmniejszym fragmencie mogą wytwarzać się kamienie.
Alkohol po usunięciu pęcherzyka żółciowego
Co oznacza dla naszego organizmu brak pęcherzyka żółciowego? Cóż, w organizmie nie ma już magazynu żółci, która to przecież jest czymś wymaganym do trawienia tłuszczy – w konsekwencji wątroba skazana jest na bieżące jej produkowania. Aby sprawowała się odpowiednio, mogła na bieżąco dostarczać jej odpowiednią ilość, trzeba szanować swoje zdrowie. Czymś całkowicie wymaganym jest przejście na niskotłuszczową dietę i robienie wszystkiego co możliwe, aby wątroba była wydolna. To oznacza jedno: całkowity zakaz picia alkoholu.
Wiadoma sprawa: bardzo wiele osób przepada za alkoholem, i nawet nie chodzi o alkoholizm – po prostu picie alkoholu jest w jakimś stopniu częścią naszej kultury. Jednakże powinniśmy postawić sprawę jasno – co bardziej cenimy, alkohol czy jednak swoje zdrowie, a może nawet życie. Zapewne niektórzy wybiorą to pierwsze, ale w takim razie nie tylko mają problemy z pęcherzykiem żółciowym i wątrobą, ale również z alkoholizmem. Pozostaje mieć nadzieję, że nawet jeżeli będziemy musieli kiedykolwiek zmagać się z tym zagadnieniem, to będziemy potrafili sensownie podejść do tego tematu. Oczywiście życie po usunięciu pęcherzyka żółciowe może być całkowicie normalne i pozbawione bólu, częste wizyty u lekarzy także nie będą potrzebne, ale to się raczej tyczy ludzi twardo stąpających po ziemi. Wiedzących jak ważne jest życie według zasad.