Leczenie kanałowe zęba to metoda terapii nieodwracalnych zmian stanów zapalnych miazgi, czyli galaretowatej tkanki wypełniającej wnętrze zęba, w której znajdują się naczynia krwionośne i nerwy. Wymagający dużej precyzji i dokładnego rozpoznania stanu zęba zabieg ułatwia mikroskop.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe polecane jest szczególnie w przypadku znacznych ubytków próchniczych, martwicy miazgi oraz złamania zęba z obnażeniem tkanki, czy też przygotowując ząb do dalszych zabiegów. Przyczyn konieczności prowadzenia endodoncji jest wiele, lecz bez względu na etiologię lekarz przystępuje w pierwszej kolejności do otwarcia komory zęba i usunięcia z niej martwej lub zmienionej chorobowo miazgi. W dalszym etapie oczyszcza kanały korzeniowe z pozostałości miazgi oraz bakterii, odkaża i osusza wolną przestrzeń zęba. Przygotowany w ten sposób ząb gotowy jest na wypełnienie odpowiednim, biozgodnym materiałem, którego zadaniem jest szczelne zamknięcie światła jamy zęba i kanału na całej jego długości.
Leczenie kanałowe jest bezbolesne, ponieważ przebiega w znieczuleniu. Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie wywołuje niepożądanych efektów ubocznych. Endodoncja charakteryzuje się precyzyjnym oczyszczaniem kanałów zębowych przy pomocy różnych preparatów oraz specjalistycznych narzędzi piłujących, rotacyjnych, ultradźwiękowych i okulistycznych, a cała procedura odbywa się pod kontrolą radiologiczną. Ze względu na złożoną anatomię zęba i jego mikrostrukturę, do leczenia kanałowego coraz częściej wykorzystuje się mikroskopy. Endodoncja mikroskopowa pomaga dokładnie opracować ząb bez pominięcia nawet najcieńszych lub słabo widocznych kanałów. Dzięki tej innowacji znacznie mniej pacjentów wymaga ponownej interwencji stomatologicznej.
Endodoncja mikroskopowa – co jeszcze warto wiedzieć?
Przeoczenie kanału zębowego lub nieoczyszczenie go do końca może wiązać się z powikłaniami pozabiegowymi oraz poniesieniem dodatkowych kosztów za tzw. re-endo, czyli konieczność ponownego otwarcia zęba, poddania się diagnostyce i zabiegowi. Endodoncja mikroskopowa znacznie ogranicza ryzyko niepowodzenia terapii, a dodatkowo optymalizuje czas leczenia oraz zwiększa jego skuteczność. Zabieg można również przeprowadzać na zębach mlecznych, choć nierzadko metoda wzbudza w rodzicach wiele emocji i obaw. Przebieg leczenia w dużej mierze zależy od wieku pacjenta, jego chęci współpracy i kondycji zęba, ale znacznie różni się od leczenia zębów stałych. W przypadku dzieci nie wypełnia się kanałów zębowych. Jest to ściśle związane ze zjawiskiem resorpcji mleczaków, których wypełnienie mogłoby to zaburzyć. Stomatolog najczęściej decyduje się na dewitalizację zęba, czyli tzw. zatrucie, które odbywa się etapowo.