W razie choroby czy urlopu możesz nie uregulować swoich płatności. A to z pewnością poskutkuje ograniczeniem dostępu do usług. Aby tego uniknąć warto zastanowić się nad płatnościami cyklicznymi nazywanymi też recurring payments. Jak je wykorzystać? Zapraszamy do czytania.
Płatności cykliczne kartą – jak to działa?
Płatności cykliczne czyli tak zwany recurring payments pozwalają na regularne obciążenie Twojego konta daną kwotą. Zanim jednak je wdrożysz będziesz musiał wyrazić na to zgodę i zaakceptować regulamin oraz harmonogram pobieranej opłaty. A tę ustala pobierający. Pamiętaj, że jednorazowo, przy pierwszej płatności, wpisujesz dane karty płatniczej, a ona jest przypisywana do określonego zamówienia i regularnie obciążana. Jednak to merchant ustala w jakich odstępach czasu będą schodziły z Twojego konta środki pieniężne i jak wysoka kwota to będzie. Zawsze masz też możliwość cofnięcia zgody na obciążanie Twojej karty (chyba, że w umowie postanowiono inaczej).
Kiedy najczęściej wykorzystywane są płatności cykliczne?
Płatności cykliczne najczęściej wykorzystywane są przez firmy, które świadczą usługi abonamentowe czy subskrypcyjne. Mogą to zatem być:
- platformy telewizyjne
- operatorzy sieci komórkowych
- dostawcy internetu
- firmy ubezpieczeniowe
- biblioteki elektroniczne
- wypożyczalnie filmów i muzyki
- dostawcy domen i hostingów
- siłownie i kluby fitness
Oprócz tego, płatności cykliczne świetnie sprawdzą się także w firmach (i dużych i małych). Warto wspomnieć również o platformie Netflix, która udostępnia swoim użytkownikom filmy, seriale i bajki co chwilę proponując nowy sezon jakiegoś hitu. Rosnące zbiory sprawiają, że klienci co miesiąc wpłacają pieniądze, co jest bardzo podobne do regulowania opłat za telewizję. Kwestia ta wygląda bardzo podobnie jeśli chodzi o Spotify, najpopularniejszy serwis udostępniający muzykę.
Wiele firm oferuje swoim klientom subskrypcję w ramach prenumeraty. Użytkownicy otrzymują daną serię produktów gdy te tylko się ukazują. Dzięki temu nie trzeba co miesiąc dokonywać transakcji, gdyż pieniądze są automatycznie ściągane z konta.
Płatności cykliczne – zysk dla firmy i klienta
Płatności cykliczne są bardzo przydatne, gdyż pozwalają zapomnieć o wielu płatnościach. Dla firm są także nieocenionym narzędziem marketingowym.Jeśli zadeklarujesz stałą chęć nabywania danego produktu, możesz mieć pewność, że firma wynagrodzi Cię bonusem lub rabatem. Możesz też od czasu do czasu załapać się na sporą promocję. Jest to korzystne nie tylko dla Ciebie, ale także dla firmy, ponieważ w ten sposób zyskuje ona lojalnego klienta. Pomyśl, ile czasu oszczędzasz dokonując płatności cyklicznych. Nie musisz mozolnie wpisywać konta, danych odbiorcy i tytułu przelewu. Co miesiąc z Twojego konta schodzą pieniądze, a Ty nie martwisz się o terminy.
Bezpieczne i korzystne transakcje przy pomocy płatności cyklicznych
Płatności cykliczne to nie tylko wygodne rozwiązanie, ale i bardzo bezpieczne. W większości transakcje są finalizowane w środowisku spełniającym wysokie standardy PCI DSS gwarantujące bezpieczeństwo przechowywania danych kart płatniczych. Warto jeszcze wspomnieć o tokenizacji transakcji. Polega ona na tym, że firma, która świadczy usługi płatności online nie przekazuje sprzedawcy danych karty klienta, a jedynie dostarcza mu unikalnego identyfikatora karty płatniczej, który nosi nazwę token/kod. Chroni to dane i zapobiega ich przedostaniu się na zewnątrz.
Korzyści z płatności cyklicznych jest wiele. Przede wszystkim są one wygodne, oszczędzają czas i zapobiegają ryzyku przerwania usługi. Cały proces jest natomiast zautomatyzowany, więc nie wymaga zaangażowania użytkownika.
Sprawdź : https://mofimo.com/nasze-rozwiazania/platnosci-cykl.html