Na temat odchudzania krąży wiele mitów. Niektóre z nich zostały dawno obalone, podczas gdy inne wciąż wprowadzają w błąd. Efektywność utraty zbędnych kilogramów w dużym stopniu zależy od systematyczności w przestrzeganiu różnych zasad żywieniowych. Jeżeli te są nieprawidłowe, chudnięcie może być znacznie utrudnione. Jakie są największe mity na temat odchudzania?
Owoce można jadać bez ograniczeń
Nie wszystkie owoce są niskokaloryczną i zdrową przekąską. Należy jadać je z umiarem, zwracając szczególną uwagę na gatunek i odmianę. Najbardziej problematyczne są owoce słodkie. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny, ich spożycie wywołuje duży skok insuliny i zwiększa ilość cukru we krwi. Dotyczy to m.in. daktyli, bananów, gruszek czy słodkich odmian jabłek. Jeżeli cukier nie zostanie przetworzony na energię i szybko spożytkowany, zwiększa się ryzyko odłożenia zapasu kalorycznego w postaci tłuszczu. Najbezpieczniejsze są owoce o niskim indeksie glikemicznym, takie jak jarzyny, borówki, truskawki czy awokado.
Stres działa odchudzająco
Jednym z następstw stresu są problemy z prawidłowym trawieniem pokarmów przez organizm. Wynika to z niekorzystnego działania kortyzolu. Nadprodukcja tego hormonu może wręcz sprzyjać przyrostowi tkanki tłuszczowej. U znacznej części populacji sytuacje stresowe wzmagają apetyt. Organizm zwiększa swoje zapotrzebowanie energetyczne, przez co mózg domaga się kolejnych porcji jedzenia. Dodatkowym problemem jest przejście na tryb magazynowania dostarczanej energii, co przekłada się na zakłócenie pracy jelit. Stres sam w sobie może też wywoływać potrzebę zajadania nadmiernych emocji. Nierzadko ich wpływ okresowo hamuje łaknienie, jednak później wraca ono ze zdwojoną siłą. W rezultacie nietrudno zjeść za dużo i przytyć.
Produkty Light nie są tuczące
W sklepach znaleźć można pieczywo, nabiał, napoje czy słodycze w wersji light, które rzekomo nie stanowią żadnego zagrożenia dla prawidłowej wagi. Produkty te zwykle posiadają obniżoną zawartość cukru i tłuszczu. Nie zawsze jednak wiąże się to z obniżonym indeksem glikemicznym i mniejszą ogólną kalorycznością. Producenci nierzadko stosują w nich dużo konserwantów, zagęszczaczy, chemicznych barwników, sztucznych utrwalaczy oraz słodzików. Niestety, nawet produkty light o potencjalnie czystym składzie mogą nie być dobrym uzupełnieniem diety. Ich wartość odżywcza jest często zbyt niska, przez co prowadzą do niedoborów witamin.
Sen nie ma żadnego wpływu na odchudzanie
Regularny sen ma kluczowy wpływ nie tylko na samopoczucie i ogólny stan zdrowia, ale również sylwetkę. To właśnie podczas wypoczynku mięśnie mogą się zregenerować i urosnąć. Sen wpływa także na odchudzanie. Po nieprzespanej nocy organizm może mieć trudności z zachowaniem prawidłowego metabolizmu, przez co zaczyna on zwalniać i utrudnia chudnięcie. Dawką optymalną jest ok. 8 godzin snu.
Otyłość to problem przede wszystkim genetyczny
Ludzkie geny jedynie w 30 proc. odpowiadają za wygląd fizyczny człowieka. Stanowią zestaw swego rodzaju predyspozycji, jednak nie przesądzają o tyciu. W zdecydowanej większości to styl życia i nawyki determinują stan zdrowia i wygląd sylwetki. Złe przyzwyczajenia żywieniowe często przejmowane są od rodziców oraz innych osób z najbliższego otoczenia. Powielany przez lata schemat sprawia, że nietrudno powtarzać błędy innych. Kluczem do poprawy takiej sytuacji jest uświadomienie sobie problemu, a nie zwalania wszystkiego na geny. Tylko wówczas sylwetkę można rzeczywiście naprawić i schudnąć.
Naturalne metody nie leczą nadwagi
W medycynie od lat stosowane są całkowicie naturalne składniki, które skutecznie wspierają proces chudnięcia.Tak działają składniki suplementu Ketominal Slim. Według opisu na stronie https://wntt.pl/ketominal/, produkt ten zawiera jedynie naturalne wyciągi roślinne. Można w nim znaleźć m.in. miętę lekarską, liście oliwki europejskiej, pieprz kajeński czy ziarna zielonej kawy. Wszystkie składniki Ketominal Slim wykazują potwierdzone działanie usprawniające proces odchudzania.