Jeśli kiedykolwiek cierpiałeś na migrenę, wiesz, że atak tej choroby może całkowicie wykluczyć z życia, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Mimo, że na migrenowe bóle głowy cierpi nawet 20% społeczeństwa, wciąż jest to przypadłość nie do końca zbadana. To właśnie dlatego wokół migreny narosło wiele mitów i błędnych przekonań. Sprawdź, które z nich są prawdziwe.
Do najczęściej przywoływanych symptomów migreny należy aura migrenowa, pulsujący i jednostronny ból głowy oraz szereg objawów takich, jak nudności, światłowstręt oraz nadwrażliwość na zapachy i dźwięki. Nie u każdego zdarza się jednak światłowstręt czy migrena z aurą. Objawy, czas trwania i natężenie bólu mogą różnić się znacznie, w zależności od chorego. Oto kilka faktów i mitów na temat tego schorzenia.
1. Migrenie zawsze towarzyszy aura migrenowa
To przekonanie jest mitem. Migrena z aurą występuje tylko u około 10% chorych. Czym jest aura? To zespół objawów neurologicznych, które poprzedzają o kilkadziesiąt minut właściwy atak. Do symptomów należą: mroczki lub migocące linie przed oczami, jasne plamy, chwilowa utrata wzroku, zaburzenia ostrości widzenia, pomniejszenie widzianych przedmiotów. Jeśli występuje u ciebie migrena z aurą pamiętaj, że wszystkie sensacje wzrokowe są całkowicie odwracalne – ustępują po kilkudziesięciu minutach.
2. Migrena częściej dotyka kobiet
To prawda. Na migrenowe bóle głowy cierpi, według różnych badań, około 20% społeczeństwa. Wśród chorych lwią część stanowią kobiety. Dzieje się tak między innymi ze względu na kobiece hormony. Bardzo często migrenowe bóle głowy towarzyszą kobietom podczas trwania miesiączki ze względu na okresowy spadek estrogenów.
3. Migrenie nie można zapobiec
Nie jest to prawda. Choć na niektóre czynniki mogące wywołać chorobę nie masz wpływu, bardzo skuteczną metodą profilaktyki jest prowadzenie dzienniczka choroby i unikanie czynników mogących wywołać atak. Warto także skonsultować się z neurologiem. Najnowsze badania wskazują, że niektóre leki mogą znacząco zmniejszyć częstotliwość występowania migreny.
4. Migrenę może wywołać dieta
To prawda. Jeśli chcesz obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby, zapomnij o piciu alkoholu, jedzeniu słonych wędlin, fast foodów oraz serów pleśniowych. Postaw na czystą, zdrową i lekką dietę opartą na roślinach (warzywa, owoce, ryż, kasze) oraz lekkich białkowych dodatkach. Unikaj cytrusów i orzeszków ziemnych – mogą wywołać reakcję alergiczną i także przyczynić się do wystąpienia bólu głowy.
5. Ból migrenowy jest zazwyczaj jednostronny, tętniący, bardzo silny
To tylko częściowo prawda. U każdego chorego migrena przebiega w inny sposób, dlatego trudno jest szukać prawidłowości, które można byłoby przypisać wszystkim migrenikom. 60% osób cierpiących na migrenę wskazuje, że odczuwany przez nich ból jest jednostronny, a aż 85% że to ból, który jest pulsujący i stopniowo narasta.